DOVERUN

Bežecká poradňa Michala Vargu

Bežecká poradňa Michala Vargu

Michal Varga

Tréner, manažér, organizátor športových podujatí a kedysi sám výborný triatlonista, ktorý priviedol k triatlonu aj svojho brata Richarda, dnes veľmi úspešného reprezentanta a olympionika.  Rodák z Bratislavy začínal ako plavec, v osemnástich rokoch presedlal na triatlon. Po rokoch aktívnej pretekárskej kariéry sa rozhodol využiť svoje skúsenosti nielen v prospech svojho mladšieho brata Richarda, ktorému robí manažéra, ale aj desiatok ďalších zverencov. Vďaka jeho trénerským kvalitám siahli aj na medaily z majstrovstiev sveta a Európy. Ako tréner pol roka pripravoval na polmaratón bežcov, ktorým beh predtým nič nehovoril. Pod jeho vedením úspešne dobehli do cieľa...


Dobrý deň, donedávna som behával cca 40 km týždenne, no v poslednej dobe ma začali veľmi baviť dlhé behy. Denne dávam od 17 do 40 km. Väčšinou tak 20 km denne. Nič ma nebolí, necítim žiadnu veľkú únavu, behá sa mi fajn. Napriek tomu si nie som istý, či nerobím zle, keď nemám žiaden voľný deň. Na druhej strane si hovorím, keď iní borci vedia denne behať maratóny, tak snáď mne tie polky neublížia. Čo si o tom myslíš?

Pekný deň,
veľmi ma teší, že beh si našiel pravidelného bežca. Je to unikátne, nájsť takého človeka.
Nepoznám tvoj zdravotný stav a ani povrch, po ktorom beháš. No jednoznačne ti viem povedať, že ten moment, že ťa nič nebolí a cítiš sa vynikajúco, je teraz, no vo výhľade do budúcnosti je veľmi malá pravdepodobnosť, že to takto bude aj ďalej. Zo skúseností ti viem odporučiť nasledovné:
1) treba ísť na preventívne vyšetrenie k športovému doktorovi , kde nech ti spravia kompletný krvný obraz a záťažové testy. V lepších zariadeniach ti vedia skontrolovať aj držanie tela, svalovú disbalanciu a samozrejme aj štýl behu, respektíve došlapu. Aj vrcholoví športovci sú zdraví, no pravidelne chodia každý rok na takéto prehliadky.
2) vyvaruj sa tvrdých povrchov . Ideálna je tráva, potom poľná cesta bez nejakého veľkého šikmého sklonu. Tvrdý povrch vedie k väčšiemu opotrebovaniu kĺbov.
3) nezabúdaj na životnosť tenisiek . Je veľa výrobcov a ešte viac modelov. Aj pri vhodnom výbere tenisiek je ich živnosť obmedzená. Vo veľa testoch môžeš nájsť rôzne dĺžky životnosti, no pamätaj, že vo všeobecnosti sú tenisky opotrebované po 600 až 1000 km.
4) pozor na monotónnosť tréningu . Tréning v komplexnosti musíš mať pestrý. Od krátkych behov po dlhé, od roviny až po výbehy, od ľahkých klusov až po intervalové behy, tréningy. Týmito zmenami celkovo pomôžeš svojej kondícii, srdcovo-cievnemu systému, ale aj aktivácii rôznych svalových skupín, čo vedie ku komplexnej odolnosti. Vítané je aj obmieňanie športov.
5) kompenzačné cvičenia ako také predlžujú životnosť aparátu a celkovú kondíciu. Na mysli mám cvičenia ako je DNS, pilates, yoga ...

Dúfam, že som aspoň z časti odpovedal na tvoju otázku. Prajem veľa zdravých kilometrov
a ešte viac pôžitku zo športu ako takého.                   Michal

Ahoj Marek, trápia ma lýtkové svaly a lýtkové kosti po behu. Bolesť začne už po prvom kilometri, až sa mi akoby nohy podlamujú.  Behám v lesoparku, kde sa strieda spevnený povrch s lesnými chodníkmi. Nemohlo by to byť teniskami? Mám mesiac nové bežecké nike. Predtým, v starých teniskách, ma boleli len lýtkové kosti po behu. Čo samozrejme, tiež nebolo príjemné, ale neobmedzovalo to beh. Alebo by som mala pridať nejaké posilňovacie cviky na nohy? Inak, okrem behu cvičím spevňovacie a posilňovacie cviky na celé telo. Som bežkyňa - amatérka, behám pravidelne 3x do týždňa, pre radosť z pohybu v lese a kvôli kondícii, mám 47 rokov.  Ďakujem za odpoveď.  Mária

Milá Mária, ak by sme vylúčili nejaké zdravotné komplikácie, ku ktorým sa vrátim neskôr, je tu určitá možnosť, že to bude zlým bežeckým štýlom. Možno pomerne tvrdo dopadáš na chodidlo, čím aj Tvoj beh nielen že je neekonomický, ale je aj dosť devastačný - príznakom sú bolesti, ktoré popisuješ. Rozhodne by som odporučil začať sa venovať bežeckej abecede, ktorá Ti pomôže vyladiť Tvoju bežeckú techniku a zároveň efektivitu pohybu.
Je dosť ťažké takto na diaľku presne stanoviť príčinu Tvojich starostí, ale z toho čo popisuješ, je možné, že sa u Teba objavil zápal okostice. Nie je to ani nič nezvyčajné, ani nič strašidelné a neriešiteľné. Celkom bežne sa to vyskytuje u bežcov. Určite by som na Tvojom mieste znížil intenzitu behu a ak už vybehneš, netreba podceniť dobrú rozcvičku, bežeckú abecedu a po behu čo najlepšiu regeneráciu. Pomôže ľadovať nohy, studený zábal bolestivých miest, masáže, prípadne rolovať nohy na masážnych valcoch. Možno by neuškodilo použiť aj nejakú masť na liečenie zápalu.
 
Spomeniem jednu vlastnú metódu, nad ktorou sa množstvo bežcov-športovcov-trenérov len pousmeje, ale môžeš to vyskúšať, možno ti to zaberie tak, ako mne. Rozhodne tým nič nepokazíš. Do vysokých podkolienok si vlož listy čínskej kapusty a počas dňa to pokojne nos. Každú cca hodinku list vyhoď a daj druhý. Skús to aspoň 4-5 dní, možno budeš milo prekvapená a bolesti zmiznú. Rozhodne však trošku šetri nožičky.

Ahoj Marek, zvykla som behávať hlavne po ceste alebo spevnenom povrchu, ale akosi ma to ťahá čím ďalej viac do lesov, do kopcov. S oblečením problém nemám, ale neviem, čo na nohy. Moje maratónky sa mi v lese šmýkajú a to behanie je niekedy nebezpečné. A behať v turistickej obuvi nie je ono. Aj som videla trošku terénnejšiu bežeckú obuv, ale chcem sa touto formou spýtať, či je to v poriadku, alebo aký typ obuvi by si mi odporučil. Ďakujem, Vierka

Ahoj Vierka. Behanie v tomto období v lese je aj pre mňa -ortodoxného asfaltového bežca, nielen zábavné, ale aj z tréningového hľadiska mimoriadne potrebné. Pri behu po nie úplne najpevnejšom povrchu totiž pracuje oveľa viac svalových skupín, ktoré sa starajú o tvoju rovnováhu. Teda tréning je o dosť výživnejší, aj keď možno v konečnom súčte zabehneš za hodinku menej kilometrov, menšou rýchlosťou. Taktiež striedajúce stúpania a klesania sa starajú o to, že tvoje srdiečko bije v rôznych rytmoch, čo mu tiež dosť výrazne prospieva. O vplyve čerstvejšieho vzduchu, kyslíka dýchaného v lese, oproti výparom z áut v meste ani nemusíme diskutovať. Je jasné, že viac si tvoje telo užije splodín zo stromov, než z výfukov :) Stromy totiž všetky dojedného spĺňajú emisné normy, a ich jedinou nevýhodou je, že ich je málo... Obuv je jednoznačne dôležitým faktorom pre beh v teréne. Podrážka, ktorá obsahuje záchytné prvky, ti dodá v teréne kontrolu nad povrchom po ktorom bežíš. A je jedno či je to blato, tráva, sneh... Výnimkou je ľad, tam ti pomôže jedine obuv s klincami (áno-aj také niečo existuje). Výhodou terénnych maratóniek je hlavne to, že sa nezanášajú blatom, snehom, čímkoľvek v čom bežíš. Takže pokiaľ nebežíš v nejakom extrémnom premočenom íle, čo ani nieje hlina ale lepidlo, tak bežíš úplne v pohode. Modelov a materiálov je veľa, v rôznych cenových hladinách, začínajúcich niekde na 50-60 eur.plusminus. Takže báť sa nemusíš, budeš mať zážitok z pohybu :)

Ahoj Marek, pár rokov behám, trénovať sa snažím cca 3x do týždňa spolu cca 30 km, najviac som však odbehla polmaratóny - najlepšie pred rokom s časom 1:40, čo bolo celkom fajn, 20km mi nič nerobilo... Tento rok to však už ide dolu vodou, zmenila som prácu, mám menej času a tak často vybieham s čelovkou do ulíc až večer, keď deti idú spať. Problém nastal v júli, dostala som bolesti achiloviek, vytvorili sa mi uzlinky, zhrubli. Musela som poľaviť v tréningoch, po pár km som len ako-tak dokrívala. Keďže som už bola prihlásená, v tomto nie zlepšujúcom sa stave som dala ešte 50km na Karpatskej vandrovke, jeden nočný beh 10km a potom polmaratón v KE v októbri- tam mi už do smiechu fakt nebolo. Začala som samozrejme hľadať aj pomoc u lekárov a na rehabilitácii. Ale stále dám tak max 10 km v kuse a potom si musím dať 2-3 dni prestávku, aby som zregenerovala. Moja otázka je, či máš s niečím takým skúsenosť, čo robiť, či radšej úplný oddych a vynechať sezónu alebo aspoň po troške trénovať aj keď s bolesťami . Čo môžem čakať u lekára... Na jar som chcela na polmaratón do Prahy, ale po poslednej skúsenosti z polmaratónu  mám obavy, či to dám a či si nemôžem ublížiť. Ako by si postupoval, prípadne nepoznáš v rámci KE nejakého športového lekára, u ktorého, keď mám fakt problém, nebudem musieť čakat na vyšetrenie 2 mesiace? Vďaka pekne za odpoveď. J.

Ahoj atlétka.... Tvoj problém vôbec nie je tak nezvyčajný ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nie som lekár, nemám ani možnosť dokonalej diagnostiky, aby som Ti presne stanovil diagnózu s následným postupom zaručujúcim úspech. Opisuješ problém, ktorý môže mať veľké množstvo príčin a bolo by fajn nájsť tú pravú. V takom prípade sa celkom dobre aplikuje postup na princípe Occamovej britvy . Neľakaj sa, žiadna operácia, je to len spôsob uvažovania, založený na myšlienke: ak existuje viacero príčin určitého javu, pravdepodobnou príčinou bude tá najmenej komplikovaná.    Myslím, že zdrojom Tvojich problémov s behaním je samotný beh. Nie vhodne zvolená záťaž, objem, intenzita a hlavne - neefektívne začlenenie behu do Tvojej každodennej existencie. Ako píšeš, pomerne veľa trénuješ, opisuješ počet kilometrov, a možno si popritom všetkom trošku zabudla, že bolo by fajn mať v prvom rade radosť z pohybu a až potom radosť z tréningu. Niekedy /vlastne nikdy/ sa športovať nedá nasilu, cez únavu, cez bolesť a ak to tlačíme nasilu, dôsledkom je teda problém aký opisuješ. Zmenila si prácu, tým pádom Tvoj denný režim je iný. Určite to do Tvojho života prinieslo aj nový druh stresu, ktorý nemusí byť na prvý pohľad rozpoznateľný, dôležité je, že prišla ZMENA. Telo a hlava si na takúto zmenu - hoci je pozitívna - potrebujú zvyknúť. Chce to čas. Ten čas je najlepšie využiť na spoznávanie noviniek v Tvojom živote. A ako sa prejavia na Tvojej výkonnosti. Podľa toho, čo píšeš, nedala si  sama sebe šancu na adaptáciu na novú životnú situáciu. Dôsledky už cítiš. Poškodené telo..achilovky.. a sama vieš najlepšie, čo ešte.   Hľadanie pomoci u lekára je logickým a správnym riešením danej situácie. Lenže lekár Ti vyrieši DÓSLEDKY. Nevyrieši príčinu problému. Povedzme, že sa podarí vyliečiť nôžky úplne úspešne, ale čo z toho, keď ich znovu dokatuješ v duchu potreby trénovať. Preto ja by som Ti určite radil na čas s behom prestať. Aspoň do takej miery aby sa ti dali do poriadku nohy. Nepoznám rozsah tvojich zranení, ale jarné polmaratóny by som definitívne zrušil, nestojí to za to. Tie preteky tu budú aj o rok, ale Tvoje achilovky tu byť nemusia.  Chápem, že šport potrebuješ k životu, tak skús túto situáciu otočiť vo svoju výhodu, a nájdi spôsob ako organizmus vyťažiť tak, aby si ochránila nohy. Skúšala si napr. bicykel? Alebo plávanie? Prípadne veslovací trenažér?  Sú to veci, ktoré Tvojmu telu dajú zabrať, a pritom ochrániš poškodené končatiny. Porozmýšľaj, a ak nevieš ako začať, pokojne ma kontaktuj - určite niečo vymyslíme.... :)    Na záver moja reálna skúsenosť z toho roku - celú zimu, začiatok jari som dosť trénoval, ale potom prišla asi trojtýždňová choroba, čo ma úplne zložilo. Keď som sa šiel rozbehnúť znova, prišiel zápal nejakého nervu v chrbte a obmedzený pohyb. Doktor odporučil úplný pokoj. Poslúchol som, telo si oddýchlo a sezóna mi začala o mesiac a pol neskôr, ako som chcel. Ale stihol som ešte odbehať 7x Ironmanov, asi 5pol ironmanov a ešte pred týždňom som absolvoval half-ironman v Bahraine. Nič mi neušlo. Urob to rovnako - oddýchni si, dolieč všetko čo treba, postaraj sa o telíčko, ono sa ti poďakuje. Naozaj NIČ ti neujde. Za to Ti ručím :)

Ahoj Marek, ako si mám dať do poriadku hlavu, aby som pred pretekmi nemal obrovskú trému a paniku, že to pokašlem? Napĺňa ma súťaženie, beh na čas, nie som typ, ktorý sa chce len zúčastniť a kochať sa okolím.

To sme rovnaké typy. Kým nemám pripnuté štartové číslo, tak som taký športový knedlík. Ale keď počujem štartový výstrel, idem sa potrhať, aby som bol čím skôr v cieli :) Tiež ma to baví a tiež mávam pocit, ktorý ľudia označujú slovom tréma. Ale inak je to len obyčajný rešpekt. Rešpekt pred traťou, inými pretekármi, počasím, aktuálnou formou. A panika, ktorá sa tvári, že môže výsledok mojich pretekov poškodiť, je len dôsledkom neúplného súboru informácií o pretekoch. Stáva sa to každému, aj mne....panikárim. Lebo nepoznám trať, neviem či bude pršať, neviem či som dosť jedol a kopec ďalších otáznikov. Tieto stavy zvyknem mávať hlavne na jar, keď sa rozbieha sezóna a ešte nemám zautomatizované predpretekové návyky. Ale napríklad v tomto ročnom období, po desiatkach štartov už tréma nehrozí. Vopred viem čo ma čaká na trati a málokedy ma má čo prekvapiť, tým pádom sa nie je čoho báť. Moja rada preto znie - všímaj si zdroj týchto otázok a najbližšie sa im vyhni. Predpretekovú prípravu obrovské množstvo športovcov zanedbá a preteky im padnú na tom, že hlava nie je v poriadku. Preto rozpoznaj príčiny trémy-strachu-rešpektu, a dobrou predpretekovou prípravou z týchto pocitov urob zdroj energie . funguje to :)

Ahoj Marek, nikdy som neskúšal podporiť svoj výkon na pretekoch energetickými gélmi, ale chystám sa na svoj prvý maratón a uvažujem, že by som to s gélmi skúsil. Časť mojich známych ma však od gélov odhovára, vraj si nimi akurát uženiem na trati črevné problémy a namiesto cieľa budem hľadať toaletu. Iní zas na gély nedajú dopustiť. Aká je tvoja rada? Mám to s nimi skúsiť? Ak áno, ako na to, aby mi neuškodili?

Konzumácia gélov je veľmi individuálna a treba ju vnímať nie ako faktor, na ktorom postavíš preteky, ale ako jednu z množstva súčiastok, z ktorých poskladáš výsledný výkon. Jedno z pravidiel pretekania vraví, že nie je vhodné použiť na pretekoch čokoľvek, čo nemáš vyskúšané vopred na tréningu. Teda nové maratónky, nové funkčné prádlo, nové ponožky, dresy,.... A nová strava je tiež jeden z prostriedkov na dosiahnutie výkonu. Ak sa pripravuješ zodpovedne na maratón, tak už vopred pri tréningu si tieto prostriedky vyskúšaj. O géloch to platí nemenej. S blížiacim sa maratónom vyskúšaj gél, energetickú tyčinku, ale pokojne aj tatranku alebo kúsok čokolády. Všetko záleží na tom ako Ti to sadne v daný moment pretekov. Jedným-dvoma gélmi si určite neublížiš, je fajn, ak ich máš po ruke ako rýchly zdroj energie, ak by dochádzala. Ale, dôležité je mať to vyskúšané.

Dobrý deň, behám už niekoľko rokov, a za ten čas sa moja výkonnosť výrazne zlepšila. No mám pocit, že ďalej už to nejde. Trénoval som najmä, keď som bol nezamestnaný, ale teraz už mám riadne zamestnanie a okrem toho mám aj rodinu, nemôžem sa venovať tréningom toľko, koľko by som chcel. Často sa stane, že nemám na beh čas celý týždeň, potom sa nasledujúcich sedem dní odtrhnem a šesť z nich odbehám tak 8-10 km naraz. Asi nemám takýmto štýlom šancu sa ďalej zlepšovať, že? Poraďte mi prosím, akú motiváciu si mám dať, aby som na behanie nezanevrel úplne.
Stano

Nielen beh, ale každý šport by mal byť pozitívnou súčasťou životného štýlu. Formou relaxácie. Zvlášť pre väčšinu populácie, teda neprofesionálnych športovcov. Preto je nutné športovať tak, aby to skvalitnilo život, nie aby bol šport záťažou. Kľúčovým faktorom je plánovanie si času. Ak máš veľa práce, naplánuj si deň tak, aby si si našiel pravidelne čas na určitý druh behu. Dlhý, krátky, lesný, cestný. Môžeš behať ráno, môžeš behať večer. V daždi aj v mraze. V tom je výhoda behu. Dôležitá je PRAVIDELNOSŤ. Ak chceš určitý progres, musíš behať súvisle, pravidelne. Nevadí, ak niekedy odbehneš menej, dôležité je, aby to bolo aspoň trošku pravidelné. Ale rozhodne nie tak, že týždeň nerobíš nič a ďalší týždeň dáš 100km. Takto si len ublížiš. Radšej si v ťažkom týždni nájdi aspoň 3-4 dni, kde si dáš aspoň 30min ľahký beh. Vieš sám, že sa to dá, ak sa chce :) A motivácia? Veľmi jednoduchá - čím viac odflákneš efektivitu tréningu, tým viac sa budeš trápiť na pretekoch. A pretekanie a výsledok tréningu má byť odmenou za tréning, že? Tak sa o tu odmenu nepriprav neuváženými krokmi.


Ahoj Marek, chcem ísť na svoj prvý maratón, ale bojím sa, čo to so mnou urobí po dobehnutí. Vraj môj organizmus bude potrebovať na zotavenie celý mesiac. To sa naozaj nebudem môcť štyri týždne hýbať?
Marta

Maratón dokáže odbehnúť skoro každý. Niekto za 3 hodinky, niekto za 5, niekto za 8. Na rôznych úrovniach výkonnosti je záťaž organizmu iná. Pre špičkových bežcov, ktorí idú absolútne naplno, je iná regenerácia, ako u človeka, čo beží maratón za 5 hodín s MP3 v ušiach a mobilom v ruke a robí si fotky na každom treťom kilometri. Ale únavu zažije každý. Aj keby si mala 4-5 hodín ležať pred telkou, tak ťa to unaví, nieto ešte behanie po trati. Záleží však len na tvojej trénovanosti a hlavne na tom, aký výkon v tom maratóne podáš. Je možné, že na druhý deň budeš OK, a je možné, že aj o týždeň bude svalovica. Ale som zástancom prípravy na také podujatie, a príprava ti zaručene poskytne odpovede na otázky, ako sa budeš cítiť. Správna príprava je hlavne o spoznávaní svojich limitov, možností. Ale máš moje slovo, že nehrozí niečo také, ako nehybnosť štyri týždne po maratóne :)


Ahoj, ako dlho môžem byť bez behania bez toho, aby sa to odrazilo na mojej kondičke? Mám dva týždne do pretekov na 10 km, ale akosi si neviem nájsť čas na tréning. Mám to radšej rovno zabaliť alebo mám šancu odbehnúť preteky v tempe, čo som mal natrénované doteraz?
Jožo

Je to veľmi individuálne. Každé telo má svoju pamäť, každé telo stráca výkonnosť inak, v závislosti na veku, životosprávy, ročného obdobia, pohlavia. Je to o tom, ako svoje telo počas tréningu spoznávaš. Nedá sa to kvantifikovať bez toho, aby som poznal výsledky tvojej športovej súčasnosti a krátkej minulosti. Ale 2 týždne bez tréningu pred pretekmi na 10 km je dlhá doba. Preto radšej treba obmedziť lamentovanie, že nemáš čas ani na minimum a nájdi si aspoň raz za 2-3 dni chvíľu na 30-minútový beh. Nech telíčko ostane v takom dobrom športovom móde. A v deň D, na štarte a po prvých metroch-kilometroch uvidíš, ako sa cítiš a potom už len bež podľa svojich možností. Prípadne trochu rýchlejšie :)


Zdravím, mám otázku ohľadom zlepšenia rýchlosti. Ak zaradím do tréningu intervaly, za aký čas sa prejavia na mojich výsledkoch? Mesiac? Pol roka? Ako to prosím funguje?
Igor

Je to veľmi individuálne. Ja ako ultravytrvalec so 40-tkou na krku, ak by som zaradil intervaly teraz, tak možno v 45 rokoch budem rýchlejší. Moje telo sa už nedokáže adaptovať na rýchlosť tak, ako u 20-ročného šuhaja. U neho sa takýto tréning prejaví o dosť rýchlejšie. Odporúčam však poradiť sa s Tvojím trénerom a vybrať optimálny plán zapojenia intervalov do tréningu a pozorne sledovať, čo to urobí. Tak získaš základnú informáciu. Univerzálny návod ti neposkytnem, keďže nemám základné informácie o tvojom športovom základe ani iné fakty, na základe ktorých by som to vedel presnejšie posúdiť. Ale určite to skús a pozoruj svoje telo, ako sa bude na zmenu záťaže adaptovať.


Ahoj Marek, mám 16 ročného syna, ktorý neznáša behanie, ale rozhodol sa, že to skúsi, aby trochu schudol (195cm a 95kg). Má však problém, ktorý ho od behania zase odradil - po cca kilometri ho vždy začal bolieť chrbát a achilovky. Čím to môže byť? Chcela by som ho podporiť, aby v behaní pokračoval, lebo inak sa veľmi nehýbe...
Stanka

Na 16 rokov riadny maco. Čím ho kŕmiš? :) Určite by som bol s behom opatrný, na také veľké telo v tak mladom veku nemusí mať beh úplne optimálny vplyv. Jeho BMI index telesnej hmotnosti je pod 25, čo nie je žiadna tragédia. Kým sa poriadne ukončí jeho rast, volil by som možno radšej športy menej náročné na záťaž kĺbov, napríklad cyklistika - má skvelý vplyv na redukciu hmotnosti, alebo plávanie, alebo rýchla chôdza do kopcov. Ale možno by tiež neuškodilo kŕmiť toho veľkého chlapca niečím, čo už jeho hmotnosť nebude zvyšovať, práve naopak, jeho hmotnosť sa ustáli. Ale aj vzhľadom na vek by som to robil radšej na báze dobrovoľnosti, aby ho pohyb bavil a strava mu chutila. Lebo stresovať ho a nútiť do neobľúbenej činnosti nemá efekt.


Dobrý deň, rozmýšľam nad tým, že skúsim triatlon. Behám cca v tempe 5 min/km, s bicyklom je to trochu lepšie a plávam tak 1 km za 25 min. Urobím si hanbu na pretekoch? Budem tam za najväčšieho lúzra? Čo by ste mi odporučili - aké by som mal mať výsledky, aby som sa mohol prihlásiť na triatlon bez hanby?
Michal

Triatlon je jeden z mála športov, kde sa tlieska aj poslednému. Dokonca na svetových pretekoch Ironman má posledný pretekár najväčšiu show, užije si možno viac slávy, ako víťaz. Pozri si video : https://www.youtube.com/watch?v=NjipVXiUvGQ
Okrem toho, ak beháš v tempe 5min/km a plávaš 1000m -za 25min a s bicyklom je to lepšie, môžem ti garantovať, že na väčšine pretekov skončíš v prvej časti výsledkovej listiny. Veľa ľudí rozmýšľa ako ty a ja sa len čudujem, kde sa berie taká „samonedôvera". Takže smelo do toho a ak budem na štarte alebo v dosahu, určite sa ozvi, s radosťou ti poblahoželám k výsledku :)


 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi