DOVERUN

 Po infarkte späť do života – vďaka behu a kamarátom

Po infarkte späť do života – vďaka behu a kamarátom

 Na začiatku ich príbehu bol infarkt. Vtedy len 35-ročný Ján Kuník ho našťastie prežil, no musel sa znova začať učiť chodiť. A keď mu lekár poradil, nech skúsi aj behať, jeho kamaráti sa pridali k nemu, aby ho podporili. Behajú dodnes – so železnou pravidelnosťou trikrát do týždňa už 35 rokov. Hovoria si Gbelskí strýci.

kunik.jpg „Už na vojne mi zistili vyšší tlak, asi som to mal dedičné,“ začína svoje rozprávanie hlavný  hrdina príbehu Gbelských strýcov, Ján Kuník. Keď sa po infarkte dostal z najhoršieho, poslali ho do kúpeľov. „Na odporučenie doktora Riečanského som skúsil začať behať. Pridali sa ku mne kamaráti Alexander Kollár, Miro Jureňa a neskôr aj Fero Kocák. Vybiehali sme pravidelne každý druhý deň o šiestej ráno a beháme dodnes. Už 35 rokov,“ hovorí dnes už skoro 70-ročný bežec.

Zo začiatku zvládali okolo päť až šesť kilometrov, neskôr trasu natiahli na desať po obrátku pri Červenom kríži, ktorý zrekonštruovali a starajú sa o jeho okolie.  A potom spolu skúsili aj preteky Devín – Bratislava. „Zapáčili sa nám, už ani neviem koľko ročníkov máme za sebou,“ dodáva Ján Kuník.

„Tento národný beh nám, pomalým bežcom, každoročne dvíha sebadôveru, lebo do cieľa  dobiehame v strede bežeckého poľa. Tento dobrý pocit nezabúdame po preteku zapiť kalíškom slivovice,“ dopĺňa ho ďalší zo strýcov Pavol Polesňák.

Chcelo by to vlastné preteky...

V roku 1987 si povedali, že skúsia zorganizovať vlastné bežecké preteky. Dopadli výborne, a tak v ich organizovaní pokračovali aj v ďalších rokoch. Tí, ktorí zažili tieto preteky družstevníkov na  9 km trati Gbely – Smolinské, spomínajú na famózne oslavy behu. Každý bežec dobehol do cieľa, lebo vedel, že ho tam čaká živá hudba, pečené prasa a tanečná zábava až do rána.

devin_stryci.jpg V roku 2007 sa začala písať novodobá história Gbelských strýcov, keď  založili svoje druhé preteky - Medlenov chodník.  Ten sa dokonca stal súčasťou Grand Prix Záhoria a Moravsko – Slovenského bežeckého pohára. Symbolicky si týmto behom na 10 km pripomínajú slávnu históriu naftárov, keďže trať vedie nad vyťaženými ropnými ložiskami, ktoré desaťročia živili gbelský región  a okolo pamätníka prvého vrtu z roku 1913. Pri organizácii týchto pretekov sa zoskupilo deväť bežcov, ktorí založili občianske združenie.

Hlavne nesedieť doma

Gbelskí strýci sa v regióne stali bežeckým pojmom. „ V súčasnosti sa naša partia  rozrástla na  pätnástich, z toho sú tri ženy (mama s dvomi dcérami) a radi privítame medzi nami aj ďalších bežcov. Robievame tak päť – šesť akcií za rok. Napríklad organizujeme rozlúčku so  starým rokom na Ostrom Vrchu nad Gbelami pri našom Slovenskom dvojkríži, ktorý sme tam vybudovali na počesť Cyrila a Metoda. U nás sa tiež robí Slávnostné vyhodnotenie Moravsko – Slovenského bežeckého pohára. Je to zároveň ples bežcov, na ktorý sa bežci tešia po celoročnej drine,“ vysvetľuje ďalší z partie Ferdinand Kocák, „otec“ Medlenovho chodníka.

  Tvrdí, že pozitíva z behu sú oveľa väčšie ako negatíva. „Tým, že beháme, naša váha sa drží na akurátnej úrovni, ani naše kĺby nejako zvlášť netrpia. Naopak, Janko Kuník vďaka behaniu nemusel ísť s kolenami na operáciu. Lekári mu ju odporúčali, no jemu ten beh kolená udržiava funkčné,“ hovorí bývalý triatlonista, ktorý sám behá s kardiostimulátorom.

„Invalid“ víťazom

Heslo Gbelských strýcov je „Beháme preto, aby sme si spravili žízeň“. Alebo tí pomalší na pretekoch vravia, že „beháme pomaly, aby sme si ich užili čo najdlhšie“. Ale majú medzi sebou aj rýchlych bežcov. Napríklad Dušan Bezovský sa stal absolútnym víťazom Moravsko - Slovenského bežeckého pohára v kategórii päťdesiatnikov v roku 2015 a to ho lekári radili medzi invalidov.

Tréningové kilometre beháva regeneračne v rekreačnom tempe a v pretekoch si telo spomenie na výkony z mladosti a súperom nedáva šancu.

Aj keď jadro Gbelských strýcov tvoria šesťdesiatnici, postupne sa k nim pridali aj mladšie ročníky. Spolu by chceli k rekreačnému behu priviesť čo najviac najmä mladých ľudí. 

stryci3.jpg

Vďaka príbehu, ktorý majú za sebou, o pozitívnom vplyve behu na zdravie veľa rozprávať nemusia. Je ho vidieť na prvý pohľad...


Foto: Gbelskí strýci

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi