DOVERUN

Potrápila ich plantárna fascitída, pätová ostroha i únavová zlomenina

Potrápila ich plantárna fascitída, pätová ostroha i únavová zlomenina

Bežci Zuzka, Janette aj Vlado si s bolesťou chodidla užili svoje. Ako dlho s ňou bojovali a čo im nakoniec pomohlo? Prečítajte si. Ak máte rovnaký problém, možno vám ich skúsenosť pomôže.    

Zuzka

Tri v jednom – aj tak sa dá nazvať Zuzkina rok trvajúca nočná mora. „Prvý raz sa mi päta ozvala v lete 2017, keď som sa chystala na preteky a behávala som zhruba 70 až 80 km týždenne. Nešla som k lekárovi, snažila som sa to vyriešiť rolovaním studenej fľaše, loptičky a podobnými radami bežeckých kamarátov.  Myslela som si, že to prejde,“ hovorí.

Zhruba o mesiac jej tá istá noha začala opúchať v oblasti predpriehlavku. Keďže nespadla, ani sa na tom mieste neudrela, myslela si, že má problém s nejakou šľachou. „Bolelo ma to, pichalo pri chôdzi, dala som si preto od behu dvojtýždňovú pauzu, no nepomohla. Až lekár a röntgön potvrdili únavovú zlomeninu jednej z predpriehlavkových kostí. Popritom však RTG ukázal aj pätovú ostrohu.“

Kortikoidy

Najskôr jej začali liečiť zlomeninu, šesť týždňov nosila ortézu a ďalšie tri mesiace vôbec nebehala. Keď sa jej zlomenina zhruba po dvoch mesiacoch ako – tak zahojila, prišla na rad aj liečba pätovej ostrohy. „Dostala som kortikoidovú injekciu, ktorá odstránila zápal.  Bolesť trochu povolila, potom som dostala ďalšiu injekciu a už to bolo celkom dobré. V januári som začala postupne pomaly behať,“ opisuje pol roka trvajúce problémy, ktoré sa však ešte neskončili.

zuz1.jpg V polke januára jej pri tréningu vbehol do cesty pes. Prudko zabrzdila a v tej nohe, kde mala predtým zlomeninu, pocítila ostrú bolesť. Tréning nedokončila, chodidlo ju pálilo ešte aj na štvrtý deň. Hoci najhoršie postupne prešlo, zostali bolesti ráno a vždy, keď bola noha stuhnutá. Keď ju trošku rozchodila, zlepšilo sa to.

Rázová vlna

Všetky príznaky ukazovali na plantárnu fascitídu. „Zrejme mi kortikoidy pri liečbe ostrohy oslabili tkanivá a pri tom prudkom zabrzdení sa mi na fascii urobili mikrotrhlinky a šľacha sa zapálila,“ dedukuje Zuzana.

Naordinovala si preto pokojnejší režim, skúšala kurkumu aj iné prírodné metódy, ale bez výsledku. Spojila sa preto so skúsenými vrcholovými atlétmi a tí jej odporučili rázovú vlnu. Len jedno ošetrenie, ktoré ide do hĺbky. „Podstúpila som ho v lete 2018 a to mi dalo nohu do poriadku. Tri - štyri týždne som nebehala, iba bicyklovala a plávala. K behu som sa mohla opatrne vrátiť až potom. Tá noha sa pomaly, postupne regenerovala zhruba dva mesiace. Nie je to tak, že po rázovej vlne ako keby uťal a problém zmizne. Ona má postupný účinok. Ešte ďalší rok bolo to chodidlo citlivejšie, ale bolesť sa už neobjavila,“ uzatvára so šťastným koncom svoje rozprávanie bežkyňa, ktorá sa opäť vrátila na stupne víťazov.

Ortopedické vložky

Hoci ostrohu stále má a už sa jej asi nezbaví, bolesti sa nevrátili. V teniskách používa na mieru vyrobenú vložku na spevnenie klenby, ktorá jej poklesla následkom zápalu a tiež na pätovú ostrohu.  Žabky a balerínky vymenila za ortopedické dreváky a namiesto dlhých behov si užíva kratšie trasy.

Janette

Bolesť v chodidle sa u Janette objavila len dva roky po tom, ako začala behávať. „Bolo to pri zbehu z pomerne strmého kopca. Na chodidle ľavej nohy som zacítila silné pichnutie, ledva som sa vrátila domov,“ hovorí. Bolesť dlho neustávala, preto vyhľadala lekára, ktorý potvrdil diagnózu - plantárna fascitída.

janette_fascitida.jpg „Príčinou mohla byť aj padnutá klenba chodidla – začala mi padať, keď som začala behávať. Lekár mi odporučil šetriť sa a najmä poriadne sa rozcvičovať, čo som dovtedy vôbec nerobila,“ priznáva.

Tejping

Hoci sa snažila dodržiavať všetky odporúčania, stav sa jej nezlepšoval. Úľava prišla až keď navštívila fyzioterapeuta a ten jej na chodidlo nalepil tejp. „Tiež mi odporúčal oddychovať, nezaťažovať sa. Ale pre mňa to bolo veľmi ťažké – nebehať. Stále tom to skúšala, išla som aj cez bolesť. Pomaly, ale behávala som ďalej. Ľadovala som si chodidlo, rolovala som ním ľadovú fľašu, golfovú loptičku a postupne mi to prešlo.“

Pravdou však je, že aj po šiestich rokoch sa fascitída Janette raz za čas pripomenie. Hoci je to veľká bolesť, nezastavila ju. „Nedokážem sa behu celkom vzdať na niekoľko týždňov, či mesiacov. Spúšťačom sú u mňa dlhšie behy, väčšia tréningová záťaž. Preto už nebehám polmaratóny. A začala som viac počúvať svoje telo. Zmierila som sa s tým, že už nebudem lámať rekordy. Radšej budem behať do sedemdesiatky, ak sa dožijem, a možno aj viac, ale budem behať v komforte,“ dodáva.

A čo jej najviac pomáha, keď sa bolesť predsa len objaví? „Kompresné ponožky, časté striedanie tenisiek, ktorých mám niekoľko a tiež na mieru vyrobené ortopedické vložky.“

Vlado

Aj u Vlada sa bolesť v chodidle prvý raz objavila dávnejšie, presne pred dvoma rokmi. Pripisoval ju starým teniskám, tak ich vymenil a problém sa skutočne stratil. Ale len dočasne. „Celé leto som mohol behať bez problémov, no bolesť sa pomaličky, postupne vracala a v zime noha začala opäť poriadne bolieť,“ spresňuje.

Štrasburská ponožka

Najskôr mal pocit, že ho bolí celé chodidlo, myslel si, že má teda fascitídu. Skúšal preto kompresnú ponožku, opäť vymenil tenisky, no bolesť neustupovala. „Skúšal som aj štrasburskú ponožku, ale dokázal som ju používať najviac päť nocí po sebe. Dostával som do nohy divné kŕče, zle sa mi s tým spalo,“ vysvetľuje.

Časom zistil, že najviac ho bolí päta a aj preto, že žiadna z odporúčaných metód na fascitídu nezabrala, predpokladal, že má skôr problém s pätovou ostrohou. Bolesť najviac cítil ráno, znesiteľnou sa stávala po piatich – šiestich krokoch a miernom ponaťahovaní lýtka. Kým si urobil raňajky, už o nej nevedel. Stačilo však silnejšie došliapnuť na pätu a bolesť sa pripomenula.

Magnetická rezonancia

vlo_ostroha.jpg Keď sa konečne odhodlal ísť k lekárovi, röntgön ukázal na pätovej kosti malinkú špičku, akoby naozaj začínajúcu ostrohu, no ešte bolo potrebné počkať na výsledky magnetickej rezonancie.

Zatiaľ si pomáhal rolovaním chodidla na golfovej loptičke. Keď s tým prestal a po dlhšom sedení sa postavil, bolesť sa vrátila. Kúpil si aj gélové podpätenky do tenisiek určené špeciálne na ostrohu, ale nadšený nebol. „Mal som pocit, že pomáhajú, ale bola to oštara. Nedržia poriadne na mieste, lepšie by asi boli celé na mieru vyrobené vložky,“ uvažuje nahlas.

Napokon však všetko dopadlo inak. Záver z MR znel: plantárna fascitída. Lekár mu predpísal diklofenak v prášku a rehabilitácie. Po týždni liečby Vlado zabehol svoju 80 km časť ultraštafety v rámci pretekov Stefanik trail.

"Určite to nebolo pre moju nohu to najlepšie, čo som jej mohol dopriať, ale vydržala bez problémov až do konca. Pobolievala len mierne a nezhoršilo sa mi to ani po pretekoch. Teraz však budem už naozaj poctivo rehabilitovať," uzatvára čerstvou aktualitou svoju skúsenosť Vlado.


Foto: depositphotos a archívy zm, jk, vl
 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi