DOVERUN

Ján Volko, Matej Tóth a Gabo Švajda: Užívajte si beh, žite tu a teraz

Ján Volko, Matej Tóth a Gabo Švajda: Užívajte si beh, žite tu a teraz

 Najskôr zrušili Jankovi Volkovi svetový halový šampionát v Číne, v lete prišiel o olympiádu aj Matej Tóth a aj  Gabovi Švajdovi korona poriadne zamiešala športové plány. Ako vidia budúcu sezónu? Ako prežijú vianočné sviatky a čo odkazujú všetkým zanieteným bežcom?

Všetci traja svorne tvrdia: Nezaťažujte sa niečím, čo nemôžete ovplyvniť. Trénujte vonku, žite tu a teraz, užívajte si beh nie kvôli pretekom, ale preto, že vás to baví!

Ján Volko

Vianoce prežijem v kruhu rodiny, v pokoji. Čo sa týka tréningov, situácia je neštandardná, improvizujeme, ale už si zvykáme. Halu síce mame k dispozícii, ale len pre atlétov zaradených do vrcholových stredísk, v tréningu je pre mňa dôležité trénovať s chalanmi, ktorí sú súčasťou tréningového procesu. Po sviatkoch pravdepodobne znovu odletíme na Kanárske ostrovy, kde sú zatiaľ vyhovujúce podmienky a ak sa nebude konať halová sezóna, tak tam zostaneme pravdepodobne ešte dlhšie. Stále sa však nevzdávame nádeje, že halové majstrovstvá Európy nakoniec budú a rozhodne sa na to pripravíme. Rovnako je to aj v prípade olympijských hier.

Všetkým a nie len bežcom a aktívnym športovcom by som poradil, aby sa aj naďalej hýbali, ak im to situácia umožňuje a aby sa nevzdávali. Pretože aj táto doba sa raz pominie a bude znovu dobre. Netreba si zaťažovať hlavu vecami, ktoré neovplyvníme. Žiť treba zo dňa na deň a užívať si prítomný okamih. Tiež by sme všetkým chceli zaželať pokojné a požehnané prežitie vianočných sviatkov a šťastný “normálny” nový rok.

Matej Tóth

Aj keď je situácia veľmi vážna a opatrenia relatívne prísne, mňa v športovom živote príliš neobmedzujú. Po prvé - je to moja práca, takže do roboty sa chodiť môže a navyše športovanie vonku je dovolené aj pre hobby športovcov. Takže trénovať môžem a snažím sa viac a viac pridávať v tréningu. Zimná príprava naberá obrátky. O niečo horšie to vnímam ako človek a otec, keďže tieto Vianoce budú pre nás iné, ako sme boli zvyknutí. Najkrajšie obdobie v roku je z môjho pohľadu hlavne tým, že sme sa stretli celá rodina, v pokoji a v kľude sme si mohli vychutnať pohodové rodinné chvíle. Tento rok to určite nehrozí. Ale netreba sa s tým nechať znechutiť.

A to je moja rada nielen v tomto období, nie len v športovaní, ale aj celkovo v živote. Nemá význam lamentovať a hnevať sa nad tým, čo nemáme - hlavne, keď to nie nevieme ovplyvniť - a radšej sa zamerajme na to dobré a pozitívne, čo nás čaká. A som si istý, že nás toho čaká veľa. Veď budeme doma so svojimi najbližšími. Tým, že je veľa zakázaného, o to intenzívnejšie sa môžeme venovať tomu, čo môžeme - pozerať rozprávky, rozprávať sa, čítať, chystať štedrovečerný stôl, rozbaľovať darčeky a v neposlednom rade - športovať vonku, byť v prírode na čerstvom vzduchu. A to, že nevieme, čo bude o pár týždňov, prípadne mesiacov, by nás tiež nemalo deprimovať. Žime pre daný okamih, užívajme si každú chvíľu so svojimi blízkymi, myslime pozitívne. Prekážky sú na to, aby sa prekonávali a negatívne myšlienky ešte nikomu nepomohli.

To platí aj pre nastávajúcu športovú, bežeckú sezónu. Všetci by sme sa už radi vrátili do normálu - trénovali, pretekali, vyhrávali. Verím, že to tak aj bude. Som tak nastavený. Nebudem rozmýšľať, čo keď nie. Budem makať, koľko mi moje zdravie dovolí a tak, ako v Dudinciach v októbri, verím, že to prinesie ovocie, keď to bude potrebné. Ideálne v auguste v Tokiu, respektíve v  Sapore. Prajem Vám všetkým krásne a pokojné Vianoce, v novom roku veľa chute a energie do tréningu a života a pevné zdravie.

Gabo Švajda

Keďže tento rok nás čakajú vianočné sviatky, ktoré nebudú o navštevovaní príbuzných, vytvára sa nám skvelá príležitosť na trávenie času v prírode. My využijeme čas na dlhšie voľné behy, ktorými vybeháme zjedené koláče.

Môj tréningový proces pandémia poznačila iba kvôli tomu, že som bol zatvorený niekoľko týždňov v školskom areáli, kde boli iba obmedzené možnosti na behanie. Využil som ich však najlepšie, ako som vedel. A zameral som sa aj na posilňovanie, ktoré som doteraz vo svojom tréningu dával do úzadia. Momentálne trénujem v domácom prostredí a som veľmi šťastný, že môžem behať v prírode. Vážim si slobodu omnoho viac ako doteraz. Bolo to psychicky náročné trénovať na 330 metrovom ovále každý deň bez možnosti opustiť malý areál.

Som optimista a do budúceho roku idem s očakávaním, že budúcoročná sezóna bude určite bohatšia na preteky ako tohtoročná. Táto myšlienka ma povzbudzuje aj v tréningovom procese, keďže aktuálna situácia nepôsobí veľmi pozitívne na motiváciu každého bežca. Robí mi radosť, že aj napriek zlej situácii organizátori bežeckých podujatí hľadajú možnosti na stanovenie termínov pre preteky. Verím, že sa nájde cesta k zorganizovaniu bežeckých podujatí.

Udržať si motiváciu určite nie je ľahké, ale určite každý z nás nezačínal s behom práve preto, že mal v pláne chodiť každý týždeň na preteky. Začali sme behať preto, lebo nás bavil beh a robil nám radosť. Síce obdobie skupinových tréningov je narušené, ale samotný beh nám korona nemôže vziať, a preto máme stále dôvod na úsmev. Okrem toho beh patrí k jednej z mála aktivít, pri ktorej nie je potrebné rúško na tvári. Na motiváciu a podporu s bežeckou partiou treba využiť virtuálny priestor, odovzdať si aspoň týmto spôsobom energiu, pozitívne naladenie z behu, prípadne si vytvoriť vlastné výzvy s bežeckými kamošmi. Spríjemníme a oživíme si tým zimnú bežeckú prípravu.

Zároveň sa nám otvárajú dvere popracovať na svojich slabinách. Berme toto obdobie ako príležitosť zamakať a užiť si každý tréning. Žiadne termíny pretekov nás nemusia stresovať. Teraz máme čas popracovať na sebe postupne bez časového tlaku. Všetkým prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov a čo najlepší bežecký rok 2021.

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi