DOVERUN

Vrchol bežeckej sezóny sa presúva na jeseň

Vrchol bežeckej sezóny sa presúva na jeseň

Tohtoročný bežecký kalendár sa výrazne prepisuje. Po ČSOB Bratislava Marathone, odkladajú deň D aj organizátori ostatných bežeckých podujatí. Viete, kedy sa budú konať práve tie vaše?

Prinášame vám prehľad nových termínov vybraných bežeckých pretekov vrátane vyjadrení ich organizátorov. Hoci je pre nich situácia komplikovaná, dokážu v nej nájsť aj pozitíva a veria, že bežci situáciu pochopia.

   terminy2020.png

1) ALS Memoriál Jána Svočáka

Charitatívne podujatie spod Tatier na pomoc ľuďom so svalovou distrofiou presunuli organizátori zatiaľ na neurčito, zvažujú niektorý zo septembrových termínov.

„Okrem Memoriálu organizujeme aj nešportové podujatia – smeťozbery, kde je výrazne nižšia koncentrácia ľudí a veríme, že s nimi začneme už v mesiacoch jún,júl. Snažíme sa to brať tak, že sme dostali čas naviac na ešte lepšiu organizáciu,“ hovorí Eduard Dindoffer.

Najväčším negatívom pre organizátorov je, že nemôžu obdarovať ľudí s atrofiou ešte pred pretekmi. „Náš bežecký tím uvažuje, ako v tejto situácii pomôcť svojmu okoliu, pomaly sa začínajú formovať rôzne dobrovoľnícke skupiny,“ dodáva.

2) Rajecký Borošovec, Rajecký maratón

„Som si istý na 99 %, že Rajecký maratón uskutočníme v pôvodnom termíne. Presúvame však Borošovec na 24.10. V tom termíne sa mala konať naša 12-minútovka, tú rušíme,“ konštatuje Pavol Uhlárik.

„Ohrozený máme Kros duatlon 1.mája. Ak ho preložíme, tak na koniec júla. Pri ostatných našich menších akciách, ako napríklad Beh detí 31.5. či MTB 13.6., budeme  improvizovať podľa danej situácie,“ dodáva.

3) Otvorenie bežeckej sezóny, Devín - Bratislava

Oficiálny termín, ako sa posunie Devín – Bratislava, zatiaľ nie je známy. „Mali sme do júna naplánovaných viacero bežeckých podujatí, ako napríklad Otvorenie bežeckej sezóny, Autopolis polmaratón, Run Fest, z ktorých sa asi väčšina neuskutoční, ani sa nebude presúvať. Zaplatené štartovné vraciame. Ak bude nutné presúvať Moon Run 4.6., tak náhradný termín bude na jeseň,“ hovorí Miloš Zágoršek.

„Osobne sa veľmi teším na deň, kedy bežci na Slovensku vybehnú na prvé podujatie po tejto stopke, nech už to bude kdekoľvek. Verím, že to bude veľmi pozitívny deň plný optimizmu a nádeje do budúcna,“ priznáva.

4) ČSOB Bratislava Marathon, AXA Run & Fun, nočné behy

Bratislavský maratón už mal 8,5-tisíc zaregistrovaných účastníkov, keď jeho organizátori museli riešiť presun termínu. „Akokoľvek sme ako organizátori dotknutí danou situáciou, tak naše rozhodnutia sú len úplne racionálneho charakteru. Hrdinovia dnešných dní, týždňov a asi aj mesiacov, ktorých treba podporiť, sú úplne niekde inde,“ uviedol Jozef Pukalovič.

V spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom organizujú aj seriál akcií “Športuj Slovensko”. Zrušená bola zatiaľ jeho prvá časť, ktorá sa mala konať 28.3. na Štrbskom Plese. „Osud dvoch aprílových a ďalších májových akcií závisí od vývoja situácie. Tiež 16.5. by sme mali organizovať štafetový beh AXA Run/Fun a 30.5. ČSOB Night run Štrbské pleso. Najneskôr 30 dní pred akciou budeme dávať finálne rozhodnutia,“ spresňuje.

Súčasnú situáciu vníma aj ako test vzťahu účastníkov k organizátorom, ale aj ako test ľudskosti a vzájomného rešpektu k situácii druhých. Za pozitívum podľa neho možno považovať, že tak ako pred niekoľkými rokmi situácia vo svete priviedla organizátorov k zvýšeniu bezpečnosti podujatí, epidémia zrejme vytiahne do popredia hygienu, zdravotný stav bežcov či zdravotné zabezpečenie akcie.

5) Salomon Baba Kamzík

Či sa podujatie presunie na 21.6., oznámia organizátori 29.3. „Beh Zoborskou lesostepou a Atrios Dračí kros máme v jeseni, veríme, že vtedy už bude situácia opäť v normále. Dianie okolo Covid-19 nás našťastie zastihlo vo fáze príprav, kedy ešte nestihlo napáchať príliš veľké škody. Podnikli sme opatrenia, aby sme mohli podujatie hladko presunúť na nový termín a teraz pravdupovediac tak trochu oddychujeme. A to je pozitívum, ktoré v tom vidíme pre nás,“ reagoval Dušan Harangozó.

Pozitíva sa však podľa neho dajú nájsť aj pre bežeckú komunitu. „Každý má teraz trochu viacej času na seba a keď sa opäť uvidíme na pretekoch, bude to mega. Veríme tiež, že po tejto skúsenosti sa výrazne posilní miera spoločenského uznania smerom k záchranárom, zdravotným sestrám a lekárom. Potrebujú to a zaslúžia si to,“ zdôrazňuje.

6) STEFANIK TRAIL

Organizátori už majú pripravené dva nové termíny. Prvý v septembri tohto roku a druhý až v máji 2021, pričom pravdepodobnejší je ten druhý.

Pre posun o celý rok sa rozhodnú v prípade, že v prvej polovici augusta 2020 ešte stále nebude kríza zažehnaná a ak by sa v prieskume ukázalo, že bežci majú väčší záujem o podujatie Lazová 100vka, ktorej termín pripadá práve na september.

„Na STEFANIK TRAIL máme rekordnú registráciu, rozhodne ho nebudeme rušiť. Spomínanú e-mailovú adresnú anketu rozbehneme ešte tento týždeň. Jasno v tom budeme mať v tom ďalšom. Oba termíny budeme komunikovať s bežcami, dobrovoľníkmi, partnermi aj s verejnosťou,“ vysvetlil Martin Urbaník.

7) ADRIM Nemčiansky beh, Banskobystrický maratón

Oba preteky už majú stanovené nové termíny. Ostatné plánované podujatia ostávajú zatiaľ bezo zmeny. „Keďže naše podujatia sú spojené v sérii Marathon BB Tour a všetky sú najmasovejšími akciami svojho druhu na Strednom Slovensku, je pre nás záväzkom nielen aby sa uskutočnili, ale aj aby sme boli schopní ich pripraviť bez kompromisov, pokiaľ ide o zdravotnú bezpečnosť, kvalitu či zážitok pre účastníkov,“ reagoval Peter Fabok.

Náhradné termíny volia s ohľadom na akcie ostatných organizátorov a aktuálnu termínovku podujatí na rok 2020. „Pre všetkých je momentálna situácia existenčná a nechceme stavať bežcov pred ťažké dilemy ohľadom výberu medzi podujatiami, ani zahusťovať konkurenčné prostredie,“ vysvetľuje.

Pozitívnou stránkou vzniknutej situácie podľa neho je, že rodiny trávia viac času spolu na čerstvom vzduchu a ľudia ukazujú často zabudnutý zmysel pre spolupatričnosť. „Spoločnosť potvrdzuje, že má aj súdržnejšiu a humánnejšiu tvár, než akú bežne vidíme. Z každej krízy si musí civilizácia niečo zobrať, aby sa posunula ďalej - a to začína na úrovni jednotlivca. Tak to berieme aj my,“ konštatuje.

8) Medzinárodný maratón mieru Košice

Najstarší európsky maratón štartuje až v októbri, jeho termín sa pravdepodobne nezmení. Organizátori však majú aj ďalšie podujatia: 5.5. – VSE City Run, 16.5. – Košice Peace Half Marathon; 20.6. - NESS City Triathlon; 23.8. - Velvet Run.

O ich presúvaní sa budú rozhodovať postupne, vždy približne 30 dní pred štartom, pokiaľ všeobecná situácia nebude taká, že o presune, či zrušení bude potrebné rozhodnúť skôr. „Z dnešného pohľadu máme pripravený termín pre prvý presun a to VSE City Run na 4. jún,“ pripustil Branislav Koniar.

„Hľadáme nový spôsob komunikácie členov našich tímov pri práci v režime home office s využitím moderných technológii. Veľa doterajších rutinných postupov sa bude prehodnocovať a verím, že nájdeme mnohé nové a lepšie riešenia. Takže pozitívne bude to, že bude treba pohnúť rozumom a vynájsť sa pri súčasných obmedzeniach, ktoré môžu byť v ľudských alebo i finančných zdrojoch,“ dodáva.

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

SÚŤAŽ: Zabehni si stovku s Jánom Volkom

 Chcete si vyskúšať beh na 100 m s najrýchlejším Slovákom všetkých čias? Zapojte sa do našej súťaže, troch z vás zoberieme na nezabudnuteľné stretnutie s Jankom Volkom.

Staňte sa našimi fanúšikmi