DOVERUN

Brazílci chcú byť zdraví, Nemci štíhli a Japonci si behom liečia dušu, ukázal prieskum medzi 25-tisíc bežcami

Brazílci chcú byť zdraví, Nemci štíhli a Japonci si behom liečia dušu, ukázal prieskum medzi 25-tisíc bežcami

Športová aplikácia Strava v týchto dňoch zverejnila výsledky svojho prieskumu, ktorý robila medzi 25-tisíc bežcami z celého sveta. Zisťovala dôvody, prečo a kedy behávajú, čo majú na behu najradšej, či kedy si beh najviac užívajú.

Z prieskumu napríklad vyplynulo, že najčastejšie beháme ráno, hoci skoré vstávanie bohvieako neobľubujeme. Väčšina chce zdolávať výzvy a viac si užíva beh s partiou, než osamote. Ale ukázalo sa aj to, že beh pomáha prekonávať ťažké životné situácie a že najradšej na behu máme cieľovú pásku.

strava_graf1.png Z tých používateľov aplikácie, ktorí behávajú ráno, zvuk budíka miluje len 8 % a takmer toľko isto (5 %) ho nenávidí. Zvyšných 45 % ho „nejako prežije“.

Prečo ľudia začínajú behať

Z dôvodov, prečo používatelia Stravy začali behávať, sa až 80 % týka fyzickej stránky tela. Bežci chceli byť zdravší, silnejší a mať viac energie. Takúto cestu k zdraviu si zvolili najmä Brazílci (22 %) a Japonci (15 %). Naopak, zdravie bolo najslabšou motiváciou pre bežcov z USA a Veľkej Británie (2 %).

Tí s behaním začali najmä kvôli tomu, aby boli pekní a štíhli (35 %). Ešte silnejším dôvodom k behaniu bola vidina pekného tela pre Nemcov (47 %). Američania a Japonci si chceli behaním udržať svoju silu, kvôli tomu začalo behať až 48, resp. 45 % z nich. Medzi používateľmi Stravy sú však aj takí, ktorí s behom začali preto, aby lepšie zvládali svoje úzkostné stavy. Najviac ich je medzi Japoncami (15 %).

strava_graf2.png Prečo behajú dodnes

Pre mnohých sa beh stal zvykom, iní sa pravidelným tréningom snažia dosahovať stále vyššie ciele, pre štvrtinu je beh najlepšou časťou ich dňa. Dôvody, prečo pri behaní zotrvali, sú rôzne.

Ukázalo sa tiež, že beh si viac užívajú tí, ktorí behávajú s partiou (63 %). Zo sólobežcov si beh vyslovene užíva len 52 %. 

Zaujímavé zistenie tiež je, že tretina všetkých opýtaných za posledného pol roka prešla nejakou veľkou životnou zmenou a beh im pomohol vyrovnať sa s ňou. Najviac bol nápomocný ľuďom, ktorým z rodinného hniezda "vyleteli" deti. Beh pomohol zvládnuť túto situáciu až 78 percentám z nich. Podobne vysokému počtu bežcov pomohol pri rozchode so svojou polovičkou (60 %), či po presťahovaní sa do iného mesta (58 %). 

Zdroj: whywerun.strava.com

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

SÚŤAŽ: Zabehni si stovku s Jánom Volkom

 Chcete si vyskúšať beh na 100 m s najrýchlejším Slovákom všetkých čias? Zapojte sa do našej súťaže, troch z vás zoberieme na nezabudnuteľné stretnutie s Jankom Volkom.

Staňte sa našimi fanúšikmi