DOVERUN

Salzburgský (pol)maratón nesklame

Salzburgský (pol)maratón nesklame

Maratón v rodisku najznámejšieho hudobného skladateľa W. A. Mozarta sa beháva v rovnakom čase, ako sa beží napríklad maratón v Rige. Teda v polke mája.

Ponúka klasický maratón, polmaratón, štafetu, sprevádza ho 10 km beh a ďalšie preteky naplánované na celý víkend. Beh je tu minimálne počas troch dní sviatkom s príznačným názvom Lauffestspiele.  

Veľkosťou ide o menší maratón, približne na úrovni toho košického či bratislavského. Uplynulú nedeľu, 19. mája, sa na trať postavilo viac ako 700 maratóncov a 2300 polmaratóncov. 

Salzburg1.jpg Nevyspytateľné počasie, druhý najväčší nepriateľ bežca hneď po úrazoch, tentokrát prialo bežcom aj povzbudzujúcemu publiku.  Pôvodne avizovaná búrka sa v podobe prehánky objavila až neskoro popoludní, keď drvivá väčšina bežcov dopĺňala stav tekutín vo svojich organizmoch v miestnych reštauráciách.

Trať polmaratónu, ktorú si maratónci odbehnú dvakrát, sa vinie centrom mesta so štartom pri rieke Salzach. Bežci si okrem štandardného cestného povrchu vyskúšajú aj poľnú cestu, respektíve variant stromovej aleje, ktorá ich vytiahne von z mesta až na 5. kilometer. Vrátia sa doň oblúkom cez priľahlý lesík, pričom vzhľadom na kopcovitý terén v samotnom meste, no najmä v jeho okolí, znie až neuveriteľne, že celkové prevýšenie trate je takmer nulové. 

Zato okolie je riadne členité. Priamo nad Salzburgom sa týči Gaisberg, obľúbené miesto paraglajdistov a kúsok ďalej fascinujúca scenéria Álp s dominujúcim masívom Untersberg. Mimochodom, hneď za ním leží Nemecko aj s povestným orlím sídlom.

Bežci sa teda spočiatku kochajú krásou historického mesta, kde je nespochybniteľnou dominantou miestny hrad, a hneď na to prírodou veľhôr. Scenérie a výhľady sa v rýchlom slede striedajú, vizuálnych stimulov je teda dostatok počas celého 21 km okruhu. 

Salzburg5.jpg

Aj tých zvukových. Desiatky hudobníkov pozdĺž trate svojím pestrým prejavom od rockenrollu až po škótske gajdy potvrdzujú, že maratón sa beží v meste umenia. K nim treba pripočítať zvuky zvoncov, ktorými publikum povzbudzuje unavených bežcov a špecifickým zvukom je pomerne hlasné kŕkanie žiab v jazere, ktoré si bežci obehnú. 

To všetko na zhruba 10. až 11. kilometri, potom nasleduje dlhá spleť uličiek smerujúca opäť k historickému centru. V záverečných troch kilometroch sa bežci prehupnú cez rieku Salzach a späť, aby sa napokon vrátili pod hrad a užili si zaslúžený finiš. 

Salzburgský maratón ponúka skvelú kombináciu spoznávania histórie, alpskej prírody a prekvapivo pokojnej atmosféry jednej z bášt turizmu v Rakúsku, ktorú na Slovensku poznáme aj pod názvom Soľnohrad.  

Salzburg2.jpg

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

SÚŤAŽ: Zabehni si stovku s Jánom Volkom

 Chcete si vyskúšať beh na 100 m s najrýchlejším Slovákom všetkých čias? Zapojte sa do našej súťaže, troch z vás zoberieme na nezabudnuteľné stretnutie s Jankom Volkom.

Staňte sa našimi fanúšikmi