DOVERUN

Môj bežecký príbeh

Môj bežecký príbeh

Prvý blog o behaní. Kde začať? Jasné, tým ako to začalo. Na základke v Dolnom Kubíne. Otváral sa obchvat mesta, tak okresný výbor vymyslel okrem kultúrneho aj športový program. Nahnali stovky deti, aj mňa, na preteky.

Dobehol som piaty od konca a strašne ma to nasr..dilo.

O rok som už krúžil na školskom ihrisku. Nemocnica nebola ďaleko, ale podvedome som nechcel riskovať, tak som to nepreháňal. Vlastne som behal kedy sa mi chcelo a koľko sa mi chcelo. Niekedy viac, inokedy menej. Že Vám to niečo pripomína?

Gympel aj výška prebehli v podobnom duchu. Na vojne „som bol obľúbený“, lebo okrem rozcvičiek som si sem-tam zabehal okolo kasína (kasární).  Kazilo to morálku mužstva a inšpirovalo veliteľov k trestom formou „kondičného behu (kým neodpadneš).

Prišiel reálny život s plnou dávkou stresu dospelákov a ja som hľadal únik. Spomenul som si na beh. A tak som sa do toho obul, najprv v čínskych teniskách. Otlaky, bolesti v krížoch, zodratá koža kde – kade po tele, odpor k behaniu.

To už nebolo len o hardvéri (bežeckej výbave) ale aj o softvéri (technika behu ani dýchania mi nič nehovorili). A tak som začal špehovať iných bežcov, čítať časáky.

Dnes behám svojou medveďou technikou, potrpím si na kvalitnú obuv a zo všetkého najviac sa sústreďujem na zážitky a precítenie behu.

Zbožňujem ten pocit, keď bežím v prírode a vnímam okolie a svoje pocity. Nemusí to byť lesný chodník, dokonca lepšie ak nie je, aspoň nemusím pozerať pod nohy a môžem sa kochať prírodou. Niekedy stačí pár stromov, kvetinový záhon, pekná záhrada.

Tých stimulov je ďaleko viac, o nich nabudúce. Čo baví na behu vás?

 

Autor: Braňo Cehlárik

Manažér PR odboru

 Z porady na poradu behám so železnou pravidelnosťou a keď sa zadarí, tak zablúdim aj na Železnú studničku.

Ďalšie články autora

Hore Železnou

 Tak trochu o bežcoch na Železnej a o Janovi, ktorý už dobehol do svojho cieľa. Akosi prirýchlo...

Každý piaty - šiesty

Priatelia bežci, ak rozmýšľate nad novoročným predsavzatím, mám pre vás (teda aj pre mňa) jeden tip...

O desinku menej

Poviem vám, bežať o 10 kíl ľahší je paráda. Nejakým zázrakom som tú desinku dal dole v priebehu ani nie dvoch mesiacov, a tak mám v živej pamäti, ako sa mi bežalo predtým a teraz.

345 kilometrov v hlave

Keď sa celý rok tešíte na preteky Od Tatier k Dunaju a pár týždňov pred štartom vás odrovná zranené koleno, ste schopní aj o jednej v noci doma na stacionári krútiť pedálmi a myslieť na svoj tím...

Obe

 Ako som si pri behaní dokaličil kolená. Ale tenisky na klinec nezavesím!

Som späť? Hej!

 Behal a zradili ho kolená. Obe. Po roku a pol je späť, v plnej sile a pri chuti behať bez ohľadu na to, čo má napísané v občianskom preukaze.

Ponk - čľup

 "Bol som v treťom kole, keď sa ozvalo tiché svišťanie, potom sa ozvalo niečo ako „ponk“ a vzápätí „čľup“.A po chvíli zasa..." Tušíte, kadiaľ viedla Braňova nová bežecká trasa?Zľavy na štartovné a iné výhody

SÚŤAŽ: Zabehni si stovku s Jánom Volkom

 Chcete si vyskúšať beh na 100 m s najrýchlejším Slovákom všetkých čias? Zapojte sa do našej súťaže, troch z vás zoberieme na nezabudnuteľné stretnutie s Jankom Volkom.

Staňte sa našimi fanúšikmi