DOVERUN

"Babuľky, cvičkajte len jemnúčko"

Tieto slová som si prečítala na internete v diskusii žien, ktoré si navzájom radili, kedy je najlepšie začať cvičiť po pôrode. Nejdem tu rozoberať jej úroveň, ide mi o obsah.

Keď sa zdravá žena pol roka po pôrode opýta, či už môže začať pomaly cvičiť, nechápem. Ale keď sa na jej otázku zosypú odpovede typu: „ešte máš čas, nepreháňaj to, mysli na dieťa a nie na seba“, tak to som už naozaj v šoku.

Milé mamy, ak sa vám niekto s infantilným slovníkom zaseknutý niekde medzi plienkami a štyrmi stenami bude snažiť nahovoriť, že mať dvadsať kíl nadváhy je v poriadku a že šport vám viac ublíži, ako pomôže, a že ste sebecké, ak chcete myslieť trochu aj na seba, rýchlo mažte svoj profil na sieti a utekajte kade ľahšie. Doslova. Nič lepšie pre seba urobiť nemôžete...

Viem, že každá sme iná. Kým mne sa dalo začať behať už po dvoch týždňoch od sekcie, niekomu to ide až po troch mesiacoch, hoci má za sebou prirodzený pôrod. Ale čakať pol roka a dlhšie je dobré akurát na dosiahnutie stavu, z ktorého sa dostáva von len veľmi ťažko.

medlen2013.jpg Ani výhovorka, že pri dieťati niet času na behanie, neobstojí. (Hovorím o zdravých mamách, ktoré majú zdravé deti.) Všetko je len o chcení. Chcem behať? Fajn, nepôjdem sa s kočíkom prechádzať slimačím tempom pomedzi výklady, ale skúsim rýchlu chôdzu, poklus alebo beh s kočíkom v najbližšom parku.

Mám dve deti? Staršie nechám ísť na bicykli alebo odrážadle a ja s kočíkom pobehnem. Alebo zapojím aj otca. Ak nechce, aby sa jeho milovaná zmenila na veľrybu, tak jej tú polhodinku na beh isto rád dopraje.

Na všetky mudrlantské reči o tom, že budete mať po športe kyslé mlieko a dieťa ho nebude piť, sa tiež môžete vykašľať. Moja štvornásobná skúsenosť je úplne iná. Ani jeden zo synov nad mojím mliekom po tréningu neohrnul nos a to som sa vôbec nešetrila.

Ak žena chce, všetko zvládne. (A je to sakra dobrý pocit :-) ) Tie, ktoré fňukajú, že po pôrode na nič nemajú čas a priberajú aj zo vzduchu, no zároveň sa každý druhý deň chvália, aký koláč zase upiekli, tie sa do formy skutočne dostať nechcú. Iba o tom rady rozprávajú.

Ak teda naozaj chcete, skúste, čo vám telo dovolí. Ak to bude najskôr len dvadsať metrov, tak to bude len 20  metrov. Na druhý deň to pôjde aj 50 metrov a o dva týždne ich zabehnete 500. No a po dvoch mesiacoch dáte aj päť kilometrov. A nad radami „babuliek“ z "húpacej" sociálnej siete sa už len usmejete...

 

Autor: Slávka Lorencová

 PR špecialista

Tie najlepšie nápady prichádzajú po desiatom kilometri.

Ďalšie články autora

Ako sme chceli založiť Svetový deň behu

Premýšľali sme o tom už dlhšie. Keď sme sa rozhodli podporovať beh a bežcov, tak poriadne a so všetkým, čo k tomu patrí. Aj so Svetovým dňom behu. Veď svoj deň už majú tučniaky, toalety a ufóni, prečo by ho nemohli mať aj bežci?

Vďaka za neúspech...

 Neviem, ako sa hovorí človeku, ktorý v každej životnej situácii vidí nejaký zmysel. Ale viem, že je určite šťastnejší, ako tí, čo sa vypytujú „Prečo ja? Prečo sa to muselo stať práve mne?“

O Radovi

 Pred pol rokom som písala o tom, či je smrť na pretekoch skutočnou hrozbou, alebo len nafúknutou bublinou. Ani vo sne by ma nenapadlo, že sa ma o pár mesiacov táto otázka osobne dotkne.

Odtrhnutá z reťaze

 Nebol to môj celoživotný sen, ale tak nejak sa mi v 42. rokoch pritrafilo odbehnúť 42 kilometrov. Môj prvý maratón. A stál za to...

Nechaj ma tu, zavolám si vrtuľník

Soľ je vie byť pre bežca naozaj nad zlato. Najmä ak vás čaká 53 km po kopcoch s prevýšením 1800 metrov a pri teplote 26 °C. Bez nej si môžete volať vrtuľník.

Ilúzia o peknom behu

 Ako som vyskúšala novú diagnostiku Run3D, čo presne s vami urobia a čo sa o sebe dozviete. Ja sa idem učiť behať odznova.

Kopce neznášam. Ale ich aj milujem

Mám dve veľmi obľúbené bežecké trate v Malých Karpatoch. A zároveň ich strašne neznášam. Ktorá z emócií prevláda, závisí od toho, či sa ešte len chystám vybehnúť, práve po nich bežím alebo ich už mám za sebou.Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi