DOVERUN

Môj prvý 53 km ultra trail: Pol hodinu mi liezla pena z úst

Môj prvý 53 km ultra trail: Pol hodinu mi liezla pena z úst

Stojím na štarte svojho prvého 53 km ultra trailu Kamzík Baba Kamzík. Mám veľmi skromný cieľ – dokončiť preteky. A ak neskončím posledná, bude to bonus navyše.

Nemám preto ani predpretekovú trému, naopak, veľmi sa na beh cez Malé Karpaty teším. Má to byť generálka pred septembrovou Štefánik ultraštafetou, ktorú sme si s manželom vymysleli pred dvoma rokmi a o mesiac je tu.

Na to, že ma teraz čaká ešte o 11 km dlhšia trasa ako maratón a s prevýšením 1400 metrov, a ja posledné mesiace trénujem na rovine rýchlosť na 10 km, radšej nemyslím. Nepýtajte sa prečo, niektoré moje rozhodnutia majú poriadne skrytú logiku.

20210801_071158.jpg Odštartované

Zbiehame po zjazdovke dolu Kamzíkom. Ako toto po tých 52 kilometroch vyleziem hore? Zaženiem červíka pochybností a sústredím sa radšej na kamene pod nohami. Len sa nezraniť! Môj drahý udáva tempo. Preňho pomalé, pre mňa trochu rýchlejšie, než by som chcela, ale držím sa ho.

Túto bratislavskú časť Karpát až tak dobre nepoznám, doma som skôr od Somára po Vysokú. Tak sa kochám. „Ide sa mi úplne na ...,“ zahlási môj Vladko pred Bielym Krížom. Spozorniem. Viem, čo myslí, posledné týždne ho trápi boľavá päta. Ale bežíme ďalej.

Keď ma pošle pred seba, nech bežím prvá, začnem šípiť vážnejší problém. Mne sa zatiaľ ide výborne, dobieham tri ženy, až sa zľaknem, či som neprepálila začiatok. „Končím na Babe,“ začujem za sebou. Vladko má toho plné zuby. Noha ho bolí ako fras. Len na sekundu mi napadne, že to zabalím s ním, že bez neho nepokračujem. Ale potom si poviem, že nie. Pod Konskými hlavami ho nechávam za sebou, viem, že hore na kopci čaká tatko, náš fanúšik, vezme ho autom.

Baba!

Som v polovici a som v pohode. Vyhádžem z ruksaku prázdnu fľašu a vetrovku, nahádžem doňho z dropbagu redbull a magnéziu a fičím naspäť. Obieham prvého bežca. Fíha, zdá sa, že fakt nebudem posledná. S týmto vedomím sa mi beží ešte ľahšie. Na Konských hlavách mi tatko podáva banán, Vladko je tam s ním a povzbudzuje ma. Tak jo, doklepem to!

IMG-20210801-WA0011.jpg Aspoň dačo z toho, čo stratím šuchtaním sa do kopca, dobieham smerom dole. „Zbehy ti idú, v zbehoch si dobrá, zaber!“ opakujem si to v každom klesaní. Síl už totiž ubúda. Banán zvieram v ruke, celých desať kilometrov mi trvá, kým ho zjem. Ale je to skvelý životabudič. Obieham štyri baby, paráda!

Väčšina bežcov má na sebe bežecké vesty s hadičkou do úst. Ja len taký obyčajný miniruksak. Pre istotu ho mám ešte zaviazaný na hrudníku, aby mi pri behu nenadskakoval na chrbte. Vybrať z neho čokoľvek znamená zastať, rozviazať, zložiť, otvoriť, vyloviť, skrátka dlhé zdržanie. Odkladám to ako sa len dá. No po ďalšom kopci zastavujem, poobzerám sa, či ma niekto nedobieha a lejem do seba sajrajt z plechovky. Pena mi lezie z úst ešte pol hodinu. Nedal mi krídla, ale vrátil mi nohy.

Už len desať kilometrov

Dobieham najskôr jedného chlapa, o chvíľu neskôr ďalšieho. Každý bežec, ktorý sa mihne predomnou v diaľke, mi dodáva síl. Ha, dobehneš ho, zaber moja! Trocha ma mätie značenie. Tá šípka mi káže ísť rovno či zabočiť? Prečo tu nemám svojho navigátora, veď ja sa stratím aj cestou do kuchyne... Zastavujem. „Dopraváááááá,“ kričí na mňa nejaká dobrá duša.

Našťastie to nie je zlomyseľník a radí mi dobre. Odrazu sa predomnou vynorí skupinka bežcov v neprehliadnuteľných dresoch. Týchto som na štarte nevidela, žeby to boli 26-kári? Nechce sa mi veriť. Prefičím okolo nich tušiac, že nasledovať bude už len cesta nahor. Tak je. Kilometer pred cieľom ma dobieha jeden chlapík, povzbudí a zmizne. Som pod zjazdovkou. Moje nervy, toto mám vybehnúť?

Kráčam

IMG-20210801-WA0015.jpg „Sláááávkááááá!“ počujem a vidím pred sebou Vladka. Beží mi oproti. Rozbieham sa. Až neskôr, keď si pozriem video, vidím, že to nebol beh, ale smiešny pohyb pripomínajúci babičku s nošou na chrbte. Ale ja mám pocit, že bežím z plných síl. Tatko na mňa kričí tiež. Nevládzem už ani hlavu otočiť. Cieľový koberec. Medaila na krku, padám na zem ako žoch slamy. 6 hodín 19 minút.

Krásny zážitok. Ale aj poučný. Tých 64 km na Štefánikovi ešte dám. Ale potom s takýmito dlhými šialenosťami končím. Cítim, že v mojom prípade už ultra nie je o zdravom pohybe. Možno keby som sa zodpovednejšie pripravovala, tak by som to cítila inak. Zostanem si ja radšej po Karpatoch pobehovať len tak, ako doteraz. Nech mám z toho pôžitok čo najdlhšie.

 

Autor: Slávka Lorencová

 PR špecialista

Tie najlepšie nápady prichádzajú po desiatom kilometri.

Ďalšie články autora

Ako sme chceli založiť Svetový deň behu

Premýšľali sme o tom už dlhšie. Keď sme sa rozhodli podporovať beh a bežcov, tak poriadne a so všetkým, čo k tomu patrí. Aj so Svetovým dňom behu. Veď svoj deň už majú tučniaky, toalety a ufóni, prečo by ho nemohli mať aj bežci?

Vďaka za neúspech...

 Neviem, ako sa hovorí človeku, ktorý v každej životnej situácii vidí nejaký zmysel. Ale viem, že je určite šťastnejší, ako tí, čo sa vypytujú „Prečo ja? Prečo sa to muselo stať práve mne?“

"Babuľky, cvičkajte len jemnúčko"

Tieto slová som si prečítala na internete v diskusii žien, ktoré si navzájom radili, kedy je najlepšie začať cvičiť po pôrode. Nejdem tu rozoberať jej úroveň, ide mi o obsah.

O Radovi

 Pred pol rokom som písala o tom, či je smrť na pretekoch skutočnou hrozbou, alebo len nafúknutou bublinou. Ani vo sne by ma nenapadlo, že sa ma o pár mesiacov táto otázka osobne dotkne.

Odtrhnutá z reťaze

 Nebol to môj celoživotný sen, ale tak nejak sa mi v 42. rokoch pritrafilo odbehnúť 42 kilometrov. Môj prvý maratón. A stál za to...

Nechaj ma tu, zavolám si vrtuľník

Soľ je vie byť pre bežca naozaj nad zlato. Najmä ak vás čaká 53 km po kopcoch s prevýšením 1800 metrov a pri teplote 26 °C. Bez nej si môžete volať vrtuľník.

Ilúzia o peknom behu

 Ako som vyskúšala novú diagnostiku Run3D, čo presne s vami urobia a čo sa o sebe dozviete. Ja sa idem učiť behať odznova.

Kopce neznášam. Ale ich aj milujem

Mám dve veľmi obľúbené bežecké trate v Malých Karpatoch. A zároveň ich strašne neznášam. Ktorá z emócií prevláda, závisí od toho, či sa ešte len chystám vybehnúť, práve po nich bežím alebo ich už mám za sebou.Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi