DOVERUN

Ako sme chceli založiť Svetový deň behu

Ako sme chceli založiť Svetový deň behu

 Premýšľali sme o tom už dlhšie. Keď sme sa rozhodli podporovať beh a bežcov, tak poriadne a so všetkým, čo k tomu patrí. Aj so Svetovým dňom behu. Veď svoj deň už majú tučniaky, toalety a ufóni, prečo by ho nemohli mať aj bežci?

(Na internete síce nájdete informáciu, že beh má svoj svetový deň začiatkom novembra, no je to len neoficiálna charitatívna aktivita týkajúca sa USA.)

Z nápadu, ktorý bol spočiatku myslený skôr položartom, sa odrazu stala naša vážna agenda. Hľadali sme koho a ako osloviť, na koho sa obrátiť. A keď sme pri našom pátraní naďabili na bežeckom portáli Rungo.cz na podobnú myšlienku, iba nás to v našom úsilí povzbudilo.

Vymysleli sme dokonca aj dátum, kedy by sa „náš“ deň mal oslavovať. Ideálny sa nám zdal 12. september. V ten deň, pred 2505 rokmi (409 pred n.l.) došlo k bitke pri Maratóne.  Stanoviac Svetový deň behu na tento dátum, uctil by si svet aj prvého „maratónskeho bežca“ Feiddipida, posla dobrých správ.

Konečne sa nám podarilo zistiť, ako máme pri žiadosti postupovať. Dali sme dokopy množstvo argumentov, prečo by bežci mali mať svoj deň (a neboli to argumenty typu „Veď existuje aj Svetový deň UFO“).  I obrátili sme sa na Stálu misiu SR pri OSN v New Yorku. Jedine ona mohla tlmočiť náš návrh Valnému zhromaždeniu OSN, ktoré ho mohlo schváliť. A s napätím sme čakali na odpoveď.

Ani to dlho netrvalo a prišla. Ale nepotešila. Vraj nám musia stačiť už existujúce svetové dni schválené OSN. Škoda. Je tu síce ešte možnosť pokúsiť sa o stanovenie Medzinárodného dňa behu, ktorý by mohla vyhlásiť niektorá z bežeckých organizácií, túto aktivitu však už prenecháme iným nadšencom. A budeme im držať palce. Lebo beh si naozaj svoj vlastný deň zaslúži.

Ak chcete vidieť fakty, že prečo, tak tu sú:

  1. Je to svetový fenomén s vedecky dokázanými pozitívnymi účinkami na zdravie. Vedci zo Stanfordovej univerzity po dvadsiatich rokoch skúmania  bežcov a nebežcov nespochybniteľne dokázali, že beh má schopnosť oddialiť starobu a s ňou spojené ochorenia až o 16 rokov. A naopak, vôbec sa nepotvrdilo, že bežci majú viac opotrebované kolená, ako tí, čo nebehajú.
  2. Počet bežcov na celom svete rastie geometrickým radom. Podľa dostupných štatistík sa za posledných sedem rokov iba v USA zvýšil počet behajúcich ľudí o 20 miliónov. (Štatistiky za celý svet alebo Európu som nenašla.) Takisto významne narástol počet bežcov, ktorí v USA zvládli dokončiť maratón, za posledných desať rokov stúpol ich počet o 165 tisíc. Vlani dobehlo len na pätnástich najväčších svetových maratónoch do cieľa spolu 424,4 tisíc bežcov. Maratón pritom tvorí len zlomok všetkých bežeckých podujatí na svete,  pretekov na kratšie vzdialenosti (najmä  na 5 a 10 kilometrov) je aspoň 18-krát viac a účasť na týchto kratších bežeckých pretekoch je rádovo vyššia o milióny bežcov.


Ale ak by sa ani ten Medzinárodný deň behu nepodarilo schváliť, nič to. Oslavovať ho vlastne môžeme hocikedy. Stačí si obuť tenisky...

 

Autor: Slávka Lorencová

 PR špecialista

Tie najlepšie nápady prichádzajú po desiatom kilometri.

Ďalšie články autora

Vďaka za neúspech...

 Neviem, ako sa hovorí človeku, ktorý v každej životnej situácii vidí nejaký zmysel. Ale viem, že je určite šťastnejší, ako tí, čo sa vypytujú „Prečo ja? Prečo sa to muselo stať práve mne?“

"Babuľky, cvičkajte len jemnúčko"

Tieto slová som si prečítala na internete v diskusii žien, ktoré si navzájom radili, kedy je najlepšie začať cvičiť po pôrode. Nejdem tu rozoberať jej úroveň, ide mi o obsah.

O Radovi

 Pred pol rokom som písala o tom, či je smrť na pretekoch skutočnou hrozbou, alebo len nafúknutou bublinou. Ani vo sne by ma nenapadlo, že sa ma o pár mesiacov táto otázka osobne dotkne.

Odtrhnutá z reťaze

 Nebol to môj celoživotný sen, ale tak nejak sa mi v 42. rokoch pritrafilo odbehnúť 42 kilometrov. Môj prvý maratón. A stál za to...

Nechaj ma tu, zavolám si vrtuľník

Soľ je vie byť pre bežca naozaj nad zlato. Najmä ak vás čaká 53 km po kopcoch s prevýšením 1800 metrov a pri teplote 26 °C. Bez nej si môžete volať vrtuľník.

Ilúzia o peknom behu

 Ako som vyskúšala novú diagnostiku Run3D, čo presne s vami urobia a čo sa o sebe dozviete. Ja sa idem učiť behať odznova.

Kopce neznášam. Ale ich aj milujem

Mám dve veľmi obľúbené bežecké trate v Malých Karpatoch. A zároveň ich strašne neznášam. Ktorá z emócií prevláda, závisí od toho, či sa ešte len chystám vybehnúť, práve po nich bežím alebo ich už mám za sebou.



Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi