DOVERUN

Hlavné slovo má naše telo

Trénoval som. Každý deň som sa na tréning tešil i keď som vedel, že bude náročný. Vedel som, že všetko čo pretrpím na tréningu, zúročím na pretekoch.

Moja príprava bola zameraná na ČSOB Bratislava Marathon. Mal som obrovský rešpekt, keďže išlo o preteky na domácej pôde. Od začiatku roku 2020 som spolupracoval s novým trénerom a tréningy vychádzali tak, ako mali.

6. marca sa na Slovensku objavil prvý prípad nakazeného covidom-19. Veril som, že maratónske podujatie sa uskutoční aj napriek tomu, že vírus sa dostal do našej krajiny. So zrušeným podujatím kvôli nákaze som mal skúsenosť.  Keďže Majstrovstvá sveta v master kategórii v Portugalsku, na ktoré som sa pripravoval od jesene 2019, taktiež zrušili a celá príprava zameraná na rýchlosť bola zbytočná.

Na jar sa situácia na Slovensku nevyvíjala priaznivo, a tak bol bratislavský maratón presunutý na septembrový dátum. Druhé podujatie, na ktoré som sa pripravoval, bolo preložené... Povedal som si, že do septembra mám šancu ešte lepšie natrénovať.

S trénerom sme sa dohodli, že budem štartovať na 10 000 metrov na dráhe. Pri maratónskom tréningu som netrénoval rýchlosť, a preto bolo potrebné nohy rozbehať. Bol som trochu frustrovaný zo zrušenia predošlých dvoch pretekov, a tak som dostal aspoň nový impulz do trénovania.

Od pretekov na dráhe nás delilo 24 dní. Naposledy som niečo také bežal v roku 2004 . V roku 2003 som sa umiestnil na štvrtom mieste, a tak mojím cieľom bolo prekonať toto nešťastné umiestnenie. Nepodarilo sa mi to, a ja som si z Košíc odnášal kvalitný výkon, ale opäť zemiakovú medailu.

Keby...

Dosť sklamaný som sa vracal domov. V hlave som mal niekoľko týždňov myšlienky začínajúce slovom ,,keby“. Spracoval som ich a išiel som ďalej. Myslím, že každého bežca a športovca neúspech posunie vpred, zamyslí sa nad chybami a snaží sa im v budúcnosti vyhnúť.

Sklamanie z Majstrovstiev Slovenska na 10 000 metrov na dráhe som vybehal na tréningoch, ktoré smerovali k štartu Rajeckého maratónu. V roku 2019 som tam bol druhý o 8 sekúnd, a preto som dával do tréningu všetko. Išiel som na 110 %. Pre Rajecký maratón je typická vysoká teplota, a tak som vedel, že mojím súperom bude aj slnko.

Týždeň pred štartom mi stuhli svaly na chrbte, pretože som prechladol. Nevedel som chodiť, nieto ešte behať. Väčšinu dní som ležal. Tri dni pred maratónom bol môj štart stále otázny, pretože som nevedel behať. Pri dýchaní ma boleli svaly na hrudníku a chrbta. Absolvoval som ošetrenie rázovými vlnami, ktoré mi až v piatok, dva dni pred štartom zabrali.

Rajec_Gabo2.jpg Na štarte som cítil rešpekt a vďačnosť voči môjmu telu, že mi umožnilo štartovať, aj keď som mu dal v tréningoch poriadne zabrať. Preteky som si užil, zbytočne som sa nesilil a udržiaval si dostatočný náskok pred súpermi. Do cieľa som dobehol na prvom mieste s neopísateľným pocitom šťastia. Všetka drina sa oplatila. Stálo to za to. Telo vydržalo.

Ani nie o mesiac po Rajeckom maratóne ma čakal bratislavský maratón. Asi viacerí z nás boli v napätí do poslednej chvíľky, či sa podujatie uskutoční. Korona zasa zmiešala karty a podujatie bolo len vo virtuálnej forme. Týždeň pred podujatím oznámili, že sa riadne uskutočnia Majstrovstvá Slovenska v polmaratóne.

Moje sklamanie narástlo, keďže som nemal natrénovanú dostatočnú rýchlosť na to, aby som podal na polmaratónskej trati kvalitný výkon. Mrzelo ma to. Keby som to len vedel skôr... Za týždeň nedoženiem rýchlostný tréning. Energia a čas, ktoré som venoval tréningom na maratón neboli opätované. Nič z toho. Niekoľkýkrát počas roka som mesiace pracoval na ,,bežeckom projekte", ktorý som nemohol odprezentovať.

MMM Košice

Čakal ma však vrchol bežeckého roka 2020 a ja som sa snažil koncentrovať svoju pozornosť na MMM v Košiciach, kde sa konali Majstrovstvá Slovenska v maratóne. Na štartovnej čiare vyhlásili moje meno a uviedli ma ako jedného z favoritov. Bol som dobre naladený, pripravený podať čo najlepší výkon.

Teplota ideálna, trochu pršalo. Omnoho lepšie podmienky, ako rajecké teplo. Cítil som, že mám na to, aby som bol medzi najlepšími. Hneď od štartového výstrelu som sa takticky zaradil do skupinky bežcov, ktorá mala výkonnostne na druhé a tretie miesto. Vedel som, že ak chcem pomýšľať na medailu, musím im utiecť. Do 25 kilometra som sa viezol tempom skupiny. Cítil som, že zvládnem rýchlejšie tempo, a tak som sa rozhodol na 26 kilometri zrýchliť.

Zabral som a náhle sa mi zatočila hlava. Padol som na kolená. Nevedel som, čo sa deje. Súperi sa mi pred očami vzďaľovali. Okamžite som sa postavil a postupne som ich dobiehal. Znovu som sa dostal do bežeckého rytmu. Po kilometri mi opäť ostalo zle a ja som bol nútený kráčať.

Počas behu som pravidelne dopĺňal energiu, a tak som si to nevedel vysvetliť. Ľudia ma povzbudzovali: ,,Gabo nevzdávaj sa!" Nešlo to, hlava sa mi točila a ja som skončil opäť na zemi. Cítil som sa strašne, bezmocne a zúfalo. Nikdy som nevzdal maratón. Nikdy som nevzdal preteky. Toľko som trénoval. Toto bol deň, kedy som mal zúročiť všetku drinu a ja som zrazu nemohol.

Hlava aj chcela, no telo ju neposlúchalo. Skončil som v sanitke. Po niekoľkých hodinách som prichádzal na príčiny. Iba pár dní pred štartom som bol na viacerých odberoch krvi a zdravotných prehliadkach. Moje telo potrebovalo čas na zotavenie, ktorý som mu nedal. Síce som mal natrénované, ale organizmus som nemal v ten deň v optimálnom stave. Po sezóne ovplyvnenej koronou malo posledné slovo moje telo.

Zaujímajme sa o svoje telo, sledujme jeho signály, neignorujme ho a venujme mu dostatočnú pozornosť. Pretože iba vďaka nemu môžeme robiť to, čo máme radi a neberme to ako samozrejmosť. Starajme sa o svoje telo a ono sa nám za to odvďačí.

Autor: Gabo Švajda

Vytrvalostný bežec, majster Slovenska v maratóne 2016 a Wings for Life 2016, víťaz Rajeckého maratónu 2020. Viac sa o mne dozviete aj na Instagrame a FB #ajlavrun

Ďalšie články autora

Autor zatiaľ nenapísal žiadne ďalšie články.

Zľavy na štartovné a iné výhody

SÚŤAŽ: Zabehni si stovku s Jánom Volkom

Chcete si vyskúšať beh na 100 m s najrýchlejším Slovákom všetkých čias? Zapojte sa do našej súťaže, troch z vás zoberieme na nezabudnuteľné stretnutie s Jankom Volkom.