DOVERUN

10-tisíc krokov je výmysel

10-tisíc krokov je výmysel

Marketingové majstrovstvo japonského výrobcu krokomerov pred olympiádou v roku 1964 v Tokiu urobilo z jeho vymysleného tvrdenia, že denne treba nachodiť 10-tisíc krokov, dodnes omieľanú dogmu.

Pritom preň skutočne nemal žiadne vedecké výskumy, jednoducho sa mu to číslo páčilo a dalo sa ľahko zapamätať.

Lenže odvtedy sa chôdzou, jej účinkami a potrebným množstvom pre zdravie človeka zaoberalo mnoho výskumov. Koľko tých krokov denne teda naozaj potrebujeme? A ktoré ďalšie „zaručené“ pravdy zo sveta športu a jeho vplyvu na zdravie sú vlastne nepravdy?

Odpoveď nájdete na webe AkoBuk.sk, ktorý každý jeden svoj článok stavia na vedeckých výskumoch a dokázaných faktoch. Nájdete tam aj odkazy na tieto výskumy, takže si ich môžete sami podrobnejšie naštudovať.

Lebo aj bežcom AkoBuk.sk poslúži nejednou užitočnou informáciou. Napríklad, ako efektívne nahradiť bežecký tréning, keď naň nevychádza čas. Alebo ako sa „donútiť“ do tréningu, keď sa nám naozaj strašne nechce.

Mať správne informácie je dôležité. Lebo tie vymyslené môžu byť až zdraviu škodlivé. I keď práve prvá spomínaná o 10-tisíc krokoch denne takou nie je. Pokojne kráčajte aj viac, ak máte čas a chuť. Ale tiež sa nemusíte stresovať, ak tých krokov urobíte o niečo menej.

 

Autor: Slávka Lorencová

 PR špecialista

Tie najlepšie nápady prichádzajú po desiatom kilometri.

Ďalšie články autora

Ako sme chceli založiť Svetový deň behu

Premýšľali sme o tom už dlhšie. Keď sme sa rozhodli podporovať beh a bežcov, tak poriadne a so všetkým, čo k tomu patrí. Aj so Svetovým dňom behu. Veď svoj deň už majú tučniaky, toalety a ufóni, prečo by ho nemohli mať aj bežci?

Vďaka za neúspech...

 Neviem, ako sa hovorí človeku, ktorý v každej životnej situácii vidí nejaký zmysel. Ale viem, že je určite šťastnejší, ako tí, čo sa vypytujú „Prečo ja? Prečo sa to muselo stať práve mne?“

"Babuľky, cvičkajte len jemnúčko"

Tieto slová som si prečítala na internete v diskusii žien, ktoré si navzájom radili, kedy je najlepšie začať cvičiť po pôrode. Nejdem tu rozoberať jej úroveň, ide mi o obsah.

O Radovi

 Pred pol rokom som písala o tom, či je smrť na pretekoch skutočnou hrozbou, alebo len nafúknutou bublinou. Ani vo sne by ma nenapadlo, že sa ma o pár mesiacov táto otázka osobne dotkne.

Odtrhnutá z reťaze

 Nebol to môj celoživotný sen, ale tak nejak sa mi v 42. rokoch pritrafilo odbehnúť 42 kilometrov. Môj prvý maratón. A stál za to...

Nechaj ma tu, zavolám si vrtuľník

Soľ je vie byť pre bežca naozaj nad zlato. Najmä ak vás čaká 53 km po kopcoch s prevýšením 1800 metrov a pri teplote 26 °C. Bez nej si môžete volať vrtuľník.

Ilúzia o peknom behu

 Ako som vyskúšala novú diagnostiku Run3D, čo presne s vami urobia a čo sa o sebe dozviete. Ja sa idem učiť behať odznova.

Kopce neznášam. Ale ich aj milujem

Mám dve veľmi obľúbené bežecké trate v Malých Karpatoch. A zároveň ich strašne neznášam. Ktorá z emócií prevláda, závisí od toho, či sa ešte len chystám vybehnúť, práve po nich bežím alebo ich už mám za sebou.Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi