DOVERUN

Ako sa z usedených kolegov stali vymetači polmaratónov

Ako sa z usedených kolegov stali vymetači polmaratónov

 Keď hovoríte niečo zo žartu, dva razy si premyslite, komu to hovoríte. Lebo ak natrafíte na človeka, ako je moja kolegyňa Janette, tak si ešte budete búchať hlavu o stenu, čo ste si radšej nezahryzli do jazyka.

Janette totiž dokáže premeniť aj ten najbizarnejší nápad na skutočnosť. Tak, ako to bolo aj s polmaratónom v Krke...

U nás v práci je niekoľko kolegýň a kolegov, skúsených bežcov. Niekoľko ďalších bežcov na pohodovej hobby úrovni a potom veľa nebežcov. Kolegyňa Monika, ktorá pred rokom zvládala zabehnúť nanajvýš 5 km, jedného dňa zo žartu povedala Janette: "Poďme bežať polmaratón do Krky."

Ani náhodou jej nenapadlo, že Janette takisto zo žartu odpovie áno. Keby len to. Janette túto správu podala hneď ďalším kolegom a kolegyniam, úplným nebežcom: "Bolo to naozaj myslené ako žart. Keď sa ľudia začali hlásiť, povedala som si: dokelu, oni to zobrali vážne. Potrebujeme trénera!"

Janette síce pravidelne behávala, ale iba vzdialenosti okolo 10 km. Skúsenosť s polmaratónom nemala žiadnu. Svojou žartovnou poznámkou však dokázala pre polmaratón nadchnúť piatich kolegov, pre ktorých bol dovtedy beh vzdialenou neznámou.

Našli si skúseného trénera a behom štyroch - piatich mesiacov sa na ten polmaratón naozaj dokázali pripraviť.  A aj ho všetci dokázali zabehnúť, hoci trať bola kopcovitá a horúčava pekelná. "Taká som bola rada, keď všetci dobehli, znamenalo to pre mňa viac, ako že som to dobehla ja," povedala mi Janette.

Počas tréningov a samotných pretekov sa z kolegov, viac-menej stretávajúcich sa na chodbe v práci, stala skupina naozajstných priateľov s jasným cieľom: neprestať behať.
Niektorí majú ambície ešte vyššie - bežať ďalej a rýchlejšie. 

Dnes sa pripravujú na ďalší polmaratón. Tentoraz v Cannes. Kým do Krky cestovali deviati, do Cannes potrebujú už dva mikrobusy. Bežecká - kolegovská výprava sa totiž rozrástla na 18 členov.

Pozor na to, čo hovorí(te) Janette...

 

Autor: Slávka Lorencová

 PR špecialista

Tie najlepšie nápady prichádzajú po desiatom kilometri.

Ďalšie články autora

Ako sme chceli založiť Svetový deň behu

Premýšľali sme o tom už dlhšie. Keď sme sa rozhodli podporovať beh a bežcov, tak poriadne a so všetkým, čo k tomu patrí. Aj so Svetovým dňom behu. Veď svoj deň už majú tučniaky, toalety a ufóni, prečo by ho nemohli mať aj bežci?

Vďaka za neúspech...

 Neviem, ako sa hovorí človeku, ktorý v každej životnej situácii vidí nejaký zmysel. Ale viem, že je určite šťastnejší, ako tí, čo sa vypytujú „Prečo ja? Prečo sa to muselo stať práve mne?“

"Babuľky, cvičkajte len jemnúčko"

Tieto slová som si prečítala na internete v diskusii žien, ktoré si navzájom radili, kedy je najlepšie začať cvičiť po pôrode. Nejdem tu rozoberať jej úroveň, ide mi o obsah.

O Radovi

 Pred pol rokom som písala o tom, či je smrť na pretekoch skutočnou hrozbou, alebo len nafúknutou bublinou. Ani vo sne by ma nenapadlo, že sa ma o pár mesiacov táto otázka osobne dotkne.

Odtrhnutá z reťaze

 Nebol to môj celoživotný sen, ale tak nejak sa mi v 42. rokoch pritrafilo odbehnúť 42 kilometrov. Môj prvý maratón. A stál za to...

Nechaj ma tu, zavolám si vrtuľník

Soľ je vie byť pre bežca naozaj nad zlato. Najmä ak vás čaká 53 km po kopcoch s prevýšením 1800 metrov a pri teplote 26 °C. Bez nej si môžete volať vrtuľník.

Ilúzia o peknom behu

 Ako som vyskúšala novú diagnostiku Run3D, čo presne s vami urobia a čo sa o sebe dozviete. Ja sa idem učiť behať odznova.

Kopce neznášam. Ale ich aj milujem

Mám dve veľmi obľúbené bežecké trate v Malých Karpatoch. A zároveň ich strašne neznášam. Ktorá z emócií prevláda, závisí od toho, či sa ešte len chystám vybehnúť, práve po nich bežím alebo ich už mám za sebou.Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi