DOVERUN

Každý piaty - šiesty

Každý piaty - šiesty

Každý piaty dospelý človek v krajinách EÚ je fajčiar a každý šiesty je obézny (publikácia Health at a Glance: Europe 2016, OECD). Desivé, prekvapujúce? Myslím, že najmä alarmujúce.

Obzvlášť, ak vezmeme do úvahy fakt, že v roku 2000 bol obézny „len“ každý deviaty dospelák. Ani si nechcem predstaviť, kde budeme za ďalších 20 rokov. Vlastne si to ani nemusím predstavovať, stačí sa mi lepšie obzrieť, keď prídem po deti do školy. Tých „guličiek“, guľatučkých tváričiek a postavičiek tam je neúrekom. Ťažko očakávať, že väčšina z nich sa vekom vytrápi vo fitkách a vyrysujú si vyšportované postavy.

Tlačí sa vám na jazyk otázka - čia je to chyba? Nuž, naša. Zodpovednosť za deti vždy nesú rodičia, blízki príbuzní, ktorí deti vychovávajú.  Až potom sú to učitelia či spoločnosť. Viem, obmedzovať deti v strave je náramne ťažké, ale rezignovať na to nesmieme. Ďaleko väčšiu váhu však prikladám vedeniu detí k športu. Zdôrazňujem slovo šport, pravidelný pohyb totiž majú deň čo deň, keď sa naháňajú so spolužiakmi v školách.

Asi už viete, kam smerujem. Áno, k behu. Jeho blahodarné účinky čitateľom tohto webu nemusím vysvetľovať, určite ich majú doslova a do písmena zažité. Všetko je teda v nás dospelákoch a veľmi sa teším, že aj tu vidieť svetielko na konci tunela. Sú ním endorfínmi nabité úsmevy bežcov, ktorí si odbehli polmaratón alebo maratón. Ale aj kratšie trate.

Tých úsmevov je čoraz viac - kým ešte v roku 1990 sa košického maratónu (aj polmaratónu) zúčastnilo len 900 bežcov, v roku 2007 ich už bolo 3200 a tento rok takmer 12000. Skoro štvornásobný nárast za necelých desať rokov nie je náhoda, rozšíril sa počet disciplín, behajú celé rodiny a podobné čísla vykazuje aj bratislavský maratón (1000 bežcov v roku 2007, 11500 v roku 2016).

Slováci a Slovenky majú pohyb v krvi, beh sa stáva prirodzenou voľnočasovou aktivitou, je tu teda návod na zdravší život. Držme sa ho a keď už je tu ten nový rok, dajme si záväzné predsavzatie. Priviesť k behu aspoň jedného člena rodiny, jedného blízkeho človeka. Nebolo by fajn, keby časom každý piaty obyvateľ EÚ bol hobby bežec?

 

Autor: Braňo Cehlárik

Manažér PR odboru

 Z porady na poradu behám so železnou pravidelnosťou a keď sa zadarí, tak zablúdim aj na Železnú studničku.

Ďalšie články autora

Môj bežecký príbeh

Prvý blog o behaní. Kde začať? Jasné, tým ako to začalo. Na základke v Dolnom Kubíne. Otváral sa obchvat mesta, tak okresný výbor vymyslel okrem kultúrneho aj športový program. Nahnali stovky deti, aj mňa, na preteky. Dobehol som piaty od konca a strašne ma to nasr..dilo.

Hore Železnou

 Tak trochu o bežcoch na Železnej a o Janovi, ktorý už dobehol do svojho cieľa. Akosi prirýchlo...

O desinku menej

Poviem vám, bežať o 10 kíl ľahší je paráda. Nejakým zázrakom som tú desinku dal dole v priebehu ani nie dvoch mesiacov, a tak mám v živej pamäti, ako sa mi bežalo predtým a teraz.

345 kilometrov v hlave

Keď sa celý rok tešíte na preteky Od Tatier k Dunaju a pár týždňov pred štartom vás odrovná zranené koleno, ste schopní aj o jednej v noci doma na stacionári krútiť pedálmi a myslieť na svoj tím...

Obe

 Ako som si pri behaní dokaličil kolená. Ale tenisky na klinec nezavesím!

Som späť? Hej!

 Behal a zradili ho kolená. Obe. Po roku a pol je späť, v plnej sile a pri chuti behať bez ohľadu na to, čo má napísané v občianskom preukaze.

Ponk - čľup

 "Bol som v treťom kole, keď sa ozvalo tiché svišťanie, potom sa ozvalo niečo ako „ponk“ a vzápätí „čľup“.A po chvíli zasa..." Tušíte, kadiaľ viedla Braňova nová bežecká trasa?Zľavy na štartovné a iné výhody

SÚŤAŽ: Zabehni si stovku s Jánom Volkom

 Chcete si vyskúšať beh na 100 m s najrýchlejším Slovákom všetkých čias? Zapojte sa do našej súťaže, troch z vás zoberieme na nezabudnuteľné stretnutie s Jankom Volkom.

Staňte sa našimi fanúšikmi