DOVERUN

Priveďte deti k behu, vyrastajú z nich tučkovia

Priveďte deti k behu, vyrastajú z nich tučkovia

Dnešné deti sú o 3,5 až 5 kg ťažšie, než ich rovesníci pred 15-timi rokmi. K významnému nárastu ich hmotnosti došlo vo všetkých vekových kategóriách s výnimkou 16-ročných dievčat. Príčina? Nedostatok pohybu a zlé stravovacie návyky.

Vyplýva to z údajov Úradu verejného zdravotníctva SR. V porovnaní s rokom 2001 narástla priemerná hmotnosť chlapcov od 1,6 do 5 kg a dievčat od 0,6 do 3,4 kg. Medziročné porovnanie výšky detí ukázalo, že tá nie je príčinou nárastu ich hmotnosti.

Alarmujúci je rýchly trend priberania – pred 15-timi rokmi priberali deti oveľa pomalšie. Kým v roku 2001 boli 18-roční chlapci ťažší ako ich rovesníci v roku 1991 v priemere o 0,6 kg, v roku 2011 boli oproti roku 2001 ťažší o 3,8 kg. Priemerná hmotnosť dievčat je v ich 18-tom roku vyššia oproti roku 2001 o 1,7 kg. Pri porovnaní rokov 1991 a 2001 to bolo iba 0,15 kg.

Z obéznych detí vyrastajú obézni dospelí, už dnes má na Slovensku nadváhu až 62% spomedzi 18 až 64-ročných ľudí. A v celej Európe je dnes oproti roku 1980 až trikrát viac ľudí s nadváhou a obezitou. Tie sú príčinou úmrtí až troch miliónov Európanov ročne.

Nehýbeš sa, ochorieš...

Pestovať u detí lásku k pohybu sa preto naozaj oplatí. V opačnom prípade v budúcnosti rozšíria rady pacientov s ochoreniami srdca a ciev, cukrovkou 2. typu, nádormi a chorobami pohybového aparátu, ale aj psychickými problémami.

„Všetok čas a peniaze venované deťom sú najlepšou investíciou, akú môže ľudstvo urobiť, lebo deti sú naša budúcnosť. Ak toto spoločnosť nepochopí, bude s ňou zle," tvrdí Ján Šiška, predseda Atletického klubu Bojničky. 

Malým deťom sa hýbať chce, len ich v pohybe treba podporiť a udržať ich pri ňom aj v „kritickom“ tínedžerskom veku. Jednou z mnohých možností, ako na to, sú napríklad bežecké podujatia pre deti, ktorých je dosť po celom Slovensku a po celý rok.

Najlepšie funguje vlastný príklad – teda spoločne strávený čas v pohybe rodičov s deťmi - stačí aj obyčajný futbal na dvore. Ťažko totiž presvedčí svoje dieťa, že pohyb je dôležitý, ten rodič, ktorý sa sám (od televízora) nepohne...

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi