DOVERUN

Z gauča cez polmaratón do Compostely

Z gauča cez polmaratón do Compostely

Ešte pred rokom jej beh veľa nehovoril. Potom sa zapojila do našej súťaže Z gauča na maratón a vyhrala ju. Nielen, že po polročnom tréningu zabehla 21 km vo vynikajúcom čase (1:48) a dnes sa už chystá na celý maratón, ale medzitým stihla pešo prejsť aj 900 kilometrovú cestu do Santiaga de Compostela. Silvia Kleinová.

Prečo si sa rozhodla prihlásiť do súťaže?

Zo zvedavosti. Mala som chuť vyskúšať niečo nové a tým, že Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je prestížne podujatie, o to viac ma to nadchlo. Som toho názoru, že ak si už stanovím nejaký cieľ, tak nech je poriadne veľký!

Ako na tvoje rozhodnutie reagovalo okolie?

Rôzne. Povzbudivo, odmietavo, pochybovačne, ale na tom nezáleží. Záleží iba na tom, ako na danú vec reagujete vy sami. Základom je mať myšlienku v hlave a o viac sa nestarať, len si za tým ísť. Teda bežať.

Kleinova_Peter_Simoncik.jpg Tréningy ste mali bez priameho dohľadu trénerov, čo ťa motivovalo poctivo ich dodržiavať?

Jednoznačne to bola vidina výsledku. Samozrejme, že som mala aj ja krízy, kedy by som radšej robila sto iných vecí, len nešla trénovať, ale ten pocit po odtrénovaní sa ani zďaleka nedá porovnať s pocitom lenivosti. Nechcem, aby to vyzeralo príliš dokonalo, tiež som len človek, ale snažila som sa tréning nevynechať. Bez poctivosti sa veci nedajú robiť dosť dobre a ak to robíš poctivo, tak ťa to motivuje každý jeden deň.

A aj keď nás oko trénera Michala Vargu nevidelo, stále nám bol k dispozícii a po celý čas príprav sme mu mohli volať, písať a radiť sa s ním, za čo mu veľmi ďakujem. A ďakujem aj Dôvere, že túto súťaž vymyslela a aj mesačníku Zdravie, to všetko ma motivovalo.

Čo bolo pre teba počas celej tej polročnej prípravy najťažšie?

Úplne všetko! Už len vstať z toho pomyselného gauča a ísť sa hýbať a to “dobrovoľne“, nie je vôbec jednoduché. Ale najstrašidelnejšie boli intervalové behy, tie by som z programu úplne vyčiarkla :-)

Kedy si začala veriť, že sa ti podarí dosiahnuť svoj cieľ?

Od prvej sekundy, ako som si prečítala výzvu. A ono mi to vyšlo. Moja snaha bola odmenená. Vyhrať môže len jeden a prečo by som to nemala byť práve ja?

Aké bolo finále? Teda samotné preteky?

Finále bolo fantastické! Štart mi pripomínal konzervu sardiniek. Nesmierne množstvo bežcov natlačených vedľa seba, čakajúc na výstrel. Beh v takom dave sa vôbec nedal porovnať s mojím individuálnym tréningom. Pár kilometrov po štarte sa jednoliaty dav rozpadal do menších skupiniek. Mala som šťastie na výborných susedov spolubežcov, s ktorými sme sa navzájom motivovali. 

Niekde na piatom kilometri sa ma ujal skúsený bežec Ivan. Myslím si, že mi tam spadol z neba, pretože práve vďaka nemu som nemala žiadnu krízu. Ani som sa nenazdala a bola som v cieli. Ešte nikdy v živote mi tak rýchlo neušla hodina a päťdesiat minút. Neopísateľný pocit, keď dobehnete do cieľa. Už len preň  odporúčam každému začať s behom.

 Čo ti dala táto súťaž? Okrem výbornej kondície...

Dala mi diplom, medajlu a kopec peňazí  :-) Ale nie, dala mi toho veľa, novú skúsenosť, nezabudnuteľné spomienky, naučila ma disciplíne,  spoznala som skvelých nových ľudí a zodvihla ma z gauča. Okrem toho všetkého som schudla počas príprav 9 kg, takže bežať sa naozaj oplatí!

 Čo ďalej? Máš nejaký nový bežecký cieľ?

Ďalej? Hneď po pretekoch v Košiciach som peši absolvovala 900 kilometrovú  Jakubskú cestu do Compostely, ktorú som aj vďaka príprave na polmaratón ľahšie zvládla. Na Bostonský maratón sa síce nechystám, ale prijala som ďalšiu výzvu a to zabehnúť si na budúci rok v Košiciach celý maratón. Trénovať ma bude zase Michal Varga, a ak pobeží aj Ivan, tak to vidím na výhru :-)


Foto: Peter Gašpar, Peter Šimončík


 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi