DOVERUN

Podvodníkov v maratónkach poznajú aj na Slovensku

Podvodníkov v maratónkach poznajú aj na Slovensku

Previezť sa niekoľko kilometrov autobusom alebo metrom a tesne pred cieľom sa pripojiť k finišujúcim bežcom. To je najčastejší scenár podvodníkov,  ktorí  zatúžili po maratónskej medajle stoj čo stoj. Aj keď medzi menami najznámejších bežeckých podvodníkov na svete Slováci nefigurujú, so špekulantmi sa stretávajú aj slovenskí organizátori bežeckých podujatí.

Niekoľko sporných výsledkov riešili nedávno aj na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach. „Je to iba pár jednotlivcov a aj tí pomaly miznú. Maratón je vec prestíže  a fair play,“ hovorí riaditeľ pretekov Branislav Koniar.

Bežecká komunita podľa neho takýchto švindliarov sama vylúči. „Každý rok výsledky veľmi dôsledne verifikujeme, sporné prípady dokážeme porovnávať so záznamami kamier, rozhodcov i nameranými medzičasmi. Dodatočných diskvalifikácii však skutočne nie je veľa ,“ dodáva. Pozor si dávajú aj na falošné štartové čísla, pretože podvodníci skúšajú šťastie aj s číslami z predošlých ročníkov.

Takéto skúsenosti s číslami majú nielen v Košiciach, ale aj v Bratislave. „Toto je dosť zásadný problém a budeme ho musieť tiež do budúcna riešiť a byť výrazne striktnejší ako doteraz,“ potvrdil riaditeľ ČSOB Bratislava Marathonu Jozef Pukalovič.

Podvodníci - výzva pre organizátorov

Slovenskí organizátori zaznamenali aj pokusy o skrátenie trate, fyzické atakovanie súperov, ba dokonca aj pokusy odviezť sa motorovým vozidlom na úseku trate behu. „Prípady, na ktoré nám bol podaný oficiálny protest a boli dokázateľne zdokumentované, sme riešili penalizáciou podľa propozícií daného podujatia,“ priblížil Miloš Zágoršek, riaditeľ agentúry Quinta Essentia.

 Na každý z prípadov, ktorý odhalili, vždy hľadajú preventívne opatrenie, aby sa nemohol zopakovať a podvodov bolo čo najmenej alebo sa dali dokázateľne identifikovať. „Myslím si ale, že najväčšia zodpovednosť by mala byť stále na svedomí každého bežca. Podvádzaním sa vytráca základný význam, prečo vlastne ísť bežať. Aj keď podľa môjho názoru, v princípe nikto nejde na štart s tým, že bude podvádzať. Ale bohužiaľ, pokiaľ sa nájde možnosť  „pomôcť si“, vždy sa objaví niekto, kto ju rád využije. Preto takéto prípady beriem ako výzvu,“ uzatvára.

"Nechceme robiť policajtov..."

Organizátori svorne tvrdia, že podvádzať pri behu nemá pre človeka žiadnu pridanú hodnotu. „Myslím, že tá hanba medzi bežcami pri odhalení nestojí nikomu za to. Bežci sa už navzájom poznajú, poznajú svoju výkonnosť a ak sa aj vyskytne prípad, že niekto zabehne výrazne lepší čas, ako sa u neho očakáva, pravda vyjde najavo,“ tvrdí Jozef Pukalovič.

Na kontrolu slúžia najmä medzičasové koberce, ktoré vedia signalizovať, keď cez ne niekto  neprebehne. „Nikdy sme nechceli robiť policajtov a represiami riešiť sporné situácie, pri problémoch išlo u nás zatiaľ vždy o hobby bežcov, nie bežcov z čelných pozícií štartového poľa, takže problém sa vždy riešil osobne, konzultáciami, dohovorom a vysvetlením, samozrejme, že sme to po porade s rozhodcom riešili aj časovými penalizáciami. Verím, že do budúcna nebudeme musieť k niečomu ako diskvalifikácia pristupovať,“ uzavrel.

Viacerým problémom však môžu bežci predísť, najmä rešpektovaním pokynov usporiadateľa,  poriadne umiestneným číslom na hrudi. Pretože keď je prekryté bundou alebo opásané na boku, či na chrbte, nie je čitateľné ani pre softvér časomiery.

madrazo_trampa_m.jpeg

Mexický politik Roberto Madrazo naobliekaný ako cibuľa počas teplého dňa dvíha ruky nad hlavu na berlínskom maratóne, sťa víťaz medzi 55-ročnými bežcami. Podvodník...

Najznámejší maratónski špekulanti:

  • 1869 - Spyrion Belokas (OH Atény) - časť trate sa viezol v sprievodnom kočiari
  • 1904 - Fred Lorz (OH v St. Louis) - polovicu trate sa viezol autom
  • 1980 - Rosie Ruiz (Boston) - k bežcom sa pripojila 1 km pred cieľom
  • 1999 - dvojičky Sergio a Fika Motsoenengovci(ultramaratón Južná Afrika) - jeden vyštartoval, zhruba v polke trate sa vymenil s bratom, ktorý dobehol do cieľa - prezradili ich hodinky, každý z nich ich mal na inej ruke
  • 2007 - Roberto Madrazo (Berlín) - skrátil si trať - podľa medzičasov by musel zabehnúť 15 km za 21 minút, teda dvakrát rýchlejšie, ako je svetový rekord
  • 2011 - Rob Sloan (Kielder Marathon) - časť trate sa viezol v "zbernom autobuse", z ktorého pred cieľom vyskočil
  • 2012 - Ladislav Stolár (Praha) – záhadne sa objavil až na 40. kilometri
  • 2014 - Jason Scotland-Williams (Londýn) - preliezol bariéru a skrátil si trať o 15 km
  • 2015 - Julius Njoguo (Nairobi) - k bežcom sa pripojil 1 km pred cieľom

Motsoeneng.jpg

Dvojičky Motsoenengovci chceli tiež vyhrať podvodom. Prezradili ich hodinky na ruke.


 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi