DOVERUN

Nie je náplasť ako náplasť alebo čo by mala obsahovať bežecká lekárnička...

Nie je náplasť ako náplasť alebo čo by mala obsahovať bežecká lekárnička...

Vedeli ste, že na otlaky existuje aj niečo lepšie, ako bežná náplasť? Skúste namiesto nej nabudúce použiť hydrogélovú - budete príjemne prekvapení rýchlosťou hojenia. Prinášame vám užitočné tipy na vybavenie lekárničky pre bežcov od PharmDr. Petra Šimka, farmaceuta z lekárne Dr. Max.

Otlaky

Otlaky spôsobuje opakované trenie pokožky proti inému povrchu, pri behu vznikajú na chodidlách, či na prstoch nohy. Je to zranenie,  s ktorým sa stretne každý bežec a dá sa celkom jednoducho liečiť.

Liečba: postihnuté miesto vydezinfikujeme, v žiadnom prípade otlak neprepichujeme, nanesieme hojivý gél a prelepíme hydrogélovou náplasťou, ktorá upokojí, zmierni bolesť a zabezpečí vlhké hojenie ( zabráni vysušeniu rany ).

Podvrtnutia

Vznikajú pri behu na nerovnom teréne, zníženej koncentrácii bežca (únava, znížená pozornosť).

Liečba: používame gély alebo krémy proti bolesti, zápalu a modrinám.

Krvácanie

Hlavne pri dlhších behoch, keď je znížená pozornosť, dochádza častejšie k rôznym poraneniam (pádom), alebo klasickým krvavým odreninám spôsobeným oblečením.

Liečba: vydezinfikovanie rany, aplikujeme hojivý gél (napr. Unigel) - ktorý vytvorí na pokožke štruktúru, kde sa zachytávajú voľné kyslíkové radikály vznikajúce pri zápale a tekutiny z rany )  a podľa veľkosti rany prelepíme náplasťou, previažeme obväzom alebo použijeme suché šitie (náplasti, ktoré sťahujú ranu).

Alergia

Bežecké podujatia sa dnes organizujú v najrôznejšom prostredí, neraz vedie trať cez polia a lúky, kde okrem rozkvitnutých kvetov žije stretnete aj rôzny bodavý hmyz. Ak je bežec alergik, mal by na to myslieť už počas balenia sa na preteky.

Liečba: používame gély na vonkajšie použitie, očné kvapky, nosné spreje a tablety s obsahom antihistaminík.

Hnačka, zvracanie

Často vznikajú z vysilenia, alebo nevhodnou kombináciou iontových nápojov a energetických gélov, na ktoré nie je žalúdok zvyknutý.

Liečba: najdôležitejšia je rehydratácia pacienta roztokmi doplňujúcimi stratené soli a minerály ( napr. kulíšek, fluidex, enhydrol ... )  Vhodné je podávať čierne uhlie.

Svalová bolesť

Liečba: chladivé bylinkové gély alebo gély s obsahom analgetika, pri silnej bolesti sa môže podať tableta na tlmenie bolesti (analgetikum).


Čo do bežeckej lekárničky?

  • dezinfekčný prípravok
  • hojivý gél
  • náplasti (viacero veľkostí aj druhov)
  • analgetické alebo bylinkové gély (s výťažkom z pagaštanu konského, mentolom, gáfrom) od bolesti
  • antihistaminikum (antialergikum) – gél, očné kvapky, nosný sprej, tablety
  • čierne uhlie
  • chladivá pena s pantenolom (na spáleniny od slnka)
  • tablety od bolesti – analgetiká 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi