DOVERUN

Z gauča na maratón I

Z gauča na maratón I

Keď sme v januári spolu s mesačníkom Zdravie uverejnili výzvu pre ľudí, čo nikdy nešportovali, že s nami dokážu po pol roku zabehnúť polmaratón, netušili sme, čo sa stane. A boli sme poriadne prekvapení, koľko veľa ľudí chce vstať z gauča a začať pravidelne športovať, len k tomu potrebujú pomocnú ruku.

Tak sme im ju podali. Namiesto piatich súťažiacich sme vybrali celú desiatku. Mladších i starších, chudých aj silnejších, z dediny i z mesta. Ale najmä takých, ktorí si dovtedy s behaním naozaj veľmi nerozumeli. Po dvoch mesiacoch niektorí z nich majú za sebou už prvé preteky na tri, štyri, či desať kilometrov.

spolocna.png Šesť žien a štyria muži

Nič sme nenechali na náhodu a v marci, pred prvým spoločným tréningom, všetci súťažiaci prešli dôkladnou lekárskou prehliadkou na poliklinike ProCare v Bratislave. Čakalo ich od EKG, cez vyšetrenia krvi, tlaku, až po odmeranie podielu tuku a svalov v tele. O pol roka, keď takúto prehliadku absolvujú znova, uvidíme, či im tréning pomohol k zlepšeniu zdravotného stavu.

Po lekárovi si ich zobrali "do parády" tréneri. A to naozaj odborníci naslovovzatí. Michal Varga, ktorý priviedol k triatlonu svojho brata, slovenského olympionika Richarda a dnes zbierajú medajly zo svetových podujatí aj ďalší jeho mladí zverenci. A Marek Nemčík, jediný Slovák, ktorý dokázal dokončiť viac ako 60 ironmanov.

Prvé výsledky

Kým na prvom tréningu sa všetci súťažiaci iba oboznamovali s úplnými základmi behania, s rozcvičkou a strečingom, po mesiaci zvládli zabehnúť také vzdialenosti, o ktorých sa im dovtedy ani nesnívalo. Táňa, dáma v najlepších rokoch v pretekoch na 4 km dokonca porazila aj oveľa mladšie súperky. Maroš začiatkom apríla zvládol svojich prvých 10 km v živote a po troch týždňoch dokonca skrátil svoj čas na tejto trati o celú polovicu!

prvy_beh.png

Prvé stretnutie s trénermi a pre niektorých aj prvý naozajstný beh...


Druhé stretnutie

Presne 17. júna sa s našimi súťažiacimi stretneme opäť - tentoraz si na nich posvieti skúsený fyzioterapeut Viktor Bielik, autor viacerých kníh o behaní.

V športovo-medicínskom centre Sportmed podrobí finalistov vyšetreniam, ktoré ukážu, akú majú kapacitu pľúc, ako im pri záťaži funguje srdce a aká je ich celková  trénovanosť. Vďaka týmto údajom im budú môcť tréneri nastaviť individuálne tréningové plány. 

Pridajte sa aj vy!

Hoci viacerých našich súťažiacich dočasne vyradila z tréningu choroba, zatiaľ sa všetci dokázali vrátiť späť k tréningu. A to je dobre. A ešte lepšie je, že vďaka facebookovej stránke Z gauča na maratón môžu sledovať výkony našich súťažiach a trénovať podľa rád trénerov aj tí, ktorí sa medzi vybratú desiatku sa nedostali.

rozcvicka.png Každý, kto sa pridá do skupiny, získava štatút náhradníka. Ak by niekto z finalistov nepokračoval v boji o svoju polmaratónsku premiéru, tréneri namiesto neho vyberú niekoho práve spomedzi facebookových náhradníkov.

Využiť rady našich trénerov, ich tréningový plán a skúsenosti tak môžete aj vy, ak sa prihlásite na Facebooku do skupiny Z gauča na maratón.


A o čo sa vlastne súťaží?

V prvom rade o vaše zdravie. Vďaka pravidelnému tréningu budete v oveľa lepšej fyzickej i psychickej kondícii. A v druhom rade aj o 333 eur, ktoré získa najrýchleší zo súťažiacich, ktorí vydržia trénovať a zúčastnia sa v októbri polmaratónu na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach.

A ktovie, možno bude aj nejaký bonus ;)

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi