DOVERUN

Za hranicou nemožného

Za hranicou nemožného

Majú zvláštne mená, organizujú bežecké preteky bez sponzorov, bez nároku na honorár a často aj bez štartovného. Viacerí z nich zabehli preteky na 5000 kilometrov, jeden dokonca už desiaty raz. Slováci zo Sri Chinmoy Marathon Teamu.

Tím funguje vo viac ako 20 krajinách sveta (od Mongolska, cez Austráliu, Slovensko až po Kanadu) a organizuje hlavne bežecké preteky. „Sme známi najmä ultramaratónmi, ale organizujeme aj plavecké, cyklistické súťaže, či triatlon. Behy organizujeme od 2 míľ tenisky.jpg (3,2km) po 3100 míľ (5000km), ktoré sú najdlhšími certifikovanými bežeckými pretekmi na svete,“ hovorí Pranjal Milovník.

Práve on (na fotke celkom vpravo) má za sebou už desať pretekov na 5000 km, len dvaja ľudia na svete ich zabehli viac.

Celosvetovo organizujú niekoľko stoviek podujatí za rok, z toho na Slovensku je to niekoľko desiatok kratších behov a jeden ultramaratón. Nálepke „najväčší organizátor bežeckých pretekov na svete“ sa však vyhýbajú. „Určite organizujeme veľké množstvo podujatí, ale možno niekto organizuje aj viac,“ vysvetľuje Pranjal.


Behy Sri Chinmoy na Slovensku

  • každý mesiac beh na 2 míle v Bratislave a Košiciach
  • v Nitre raz ročne (v máji) beh na 6 hodín, 12 hodín a 100km
  • v Košiciach raz ročne beh na 7 míľ (11,2km)


sri_chinmoy_civil.jpg Sri Chinmoy Marathon Team bol založený v roku 1977 mierovým filozofom, spisovateľom,  skladateľom, hudobníkom, maliarom, športovcom a duchovným učiteľom Sri Chinmoyom, ktorý veril, že šport a duchovnosť môžu kráčať ruka v ruke.

Sri Chinmoy bol sám maratóncom v 70-tych a 80-tych rokoch. Neskôr sa venoval vzpieraniu, kde vytvoril mnoho rekordov. Dvíhal slony i lietadlá...

Na Slovensku Sri Chinmoy Marathon Team oficiálne vznikol v roku 2000. Jeho členmi sú ľudia, ktorých spája meditácia podľa filozofie Sri Chinmoya a ktorých baví organizovanie takýchto podujatí. „Najskôr bola meditácia a potom sa k tomu pridalo aj organizovanie pretekov,“ približuje Pranjal Milovník.


KuchajdaStart.jpg

Na fotke: Beh 2 míle Bratislava - Kuchajda


Pre dobrý pocit

Keďže pre nikoho z nich to nie je zárobková činnosť, robia to vo svojom voľnom čase popri práci a iných aktivitách. Berú to ako svoju službu spoločnosti. „Šport je dobrý pre zdravie, spája ľudí, pomáha ku kvalitnejšiemu šťastnejšiemu životu,  pomáha nám k dynamike, posúvaniu vlastných limitov, takže celé to má aj pre nás význam a máme z toho dobrý pocit, keď aj my svojou troškou môžeme prispieť k tomu, aby sme žili trochu šťastnejšie ako spoločnosť,“ tvrdí.

Organizovanie takýchto behov podľa neho nie je drina, kde za ňu človek nič nedostane. Vždy je to vzájomné - bežci majú radosť z toho, že si môžu zabehať na pretekoch, KuchajdaDeti.jpg organizátori majú radosť z organizovania.

„ Je to vždy aj výzva k sebaprekonávaniu - nájsť si čas a celé to zorganizovať, aby všetko dopadlo dobre. Ak robíme niečo, kde musíme prekonávať svoje obmedzenia, limity, objavovať v sebe nové schopnosti, tvoriť, dáva to človeku skutočnú radosť. Ak to nerobíme kvôli zisku, radosť je nekonečne väčšia. Ak človek nič nerobí, napríklad len leží pri telke, krátkodobo môže mať dobrý pocit, že nemusí nič robiť, ale dlhodobo ho to určite nenapĺňa. Je to naša ľudská prirodzenosť - prekonávať svoje limity, objavovať nové veci,“ dodáva výnimočný ultramaratónec (na fotke vpravo v roli organizátora).


Do Sri Chinmoy Marathon Teamu patrí aj ultramaratónkyňa Kaneenika Janáková, držiteľka niekoľkých národných rekordov, ale aj Nidhana Lendacký, ktorý v roku 2004 ako druhý Slovák preplával kanál La Manche.

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi