DOVERUN

Patril im atletický svet, dnes sa o nich takmer nič nevie. Kam sa podeli Ben Johnson, Carl Lewis, Marion Jonesová a ďalší?

Patril im atletický svet, dnes sa o nich takmer nič nevie. Kam sa podeli Ben Johnson, Carl Lewis, Marion Jonesová a ďalší?

 Zo stupňa víťazov do väzenia – aj takýto smer nabral život niektorých bežeckých hviezd. Väčšina sa však stále motá okolo športu, ale sú aj takí, čo sa dali na medicínu, módu, či privoňali k novinárčine.

Ben Johnson

Ben-Johnson1.jpg BenJ2.jpg Kanaďan, ktorý zvíťazil v behu na 100 metrov počas olympiády v Soule 1988 vo svetovom rekorde 9,79 sec. Zo zlata sa však tešil len dva dni, na tretí mu dokázali užívanie steroidov a prvenstvo mu odobrali.

Keď zavesil tretry na klinec, skúšal všeličo. Stal sa kondičným trénerom  syna vtedajšieho lýbijského vodcu Kaddáfího, chvíľu trénoval aj Diega Maradonu, skúšal preraziť s vlastnou značkou oblečenia, propagoval energetický nápoj.

Dnes 54-ročný hrdý starý otec pomáha utečencom z Afriky, prevádzkuje kaviareň, trénuje malé deti, dáva do poriadku kondičku hokejistom z NHL. A z času na čas prednáša v tréningových centrách.

 

Carl Lewis

carl2.jpg carl1.jpg Veľký rival Bena Johnsona. Práve jemu prischlo víťazstvo v Soule po Johnsonovom dopingovom škandále. Okrem behu na 100m bol úspešný aj v behu na 200m a v skoku do diaľky. Získal 9 zlatých medajlí na OH a 8 zlatých na svetových šampionátoch.

  Po skončení športovej kariéry (priznal, že tiež nebola celkom bez dopingu) si zahral vo viacerých filmoch, pôsobil ako veľvyslanec OSN, neúspešne sa pokúšal preraziť v politike, no napokon sa vrátil na svoju alma mater - univerzitu v Houstone, kde dodnes pôsobí ako asistent trénera šprintérov a skokanov do diaľky.


Marion Jonesová

marion_jones1.jpg Mala všetko – krásu, úspechy i top sponzorov. Bola jedinou ženou v histórii, ktorá na olympijských hrách získala päť medajlí (Sydney 2000, neskôr jej všetky odobrali). Podobne ako Lewis bola nielen šprintérkou, ale i úspešnou skokankou do diaľky.

Zo dňa na deň sa však z milovanej stala nenávidenou. Ako inak – pre doping. Za to, že klamala na súde, skončila na pol roka natvrdo vo väzení. Sudcu neobmäkčilo ani to, že v tom čase už mala dve malé deti, mladší syn mal dokonca len pol roka.

O reštart svojho života sa pokúsila (úspešne) návratom k basketbalu, v ktorom vynikala už pred svojou atletickou kariérou. Dve sezóny (2010 - 11) odohrala za klub Tulsa v ženskej NBA. Potom sa odsťahovala do Texasu, kde žije dodnes.

marion2.jpg

Je matkou dvoch synov (12, 8) a jednej dcéry (6). Založila si vlastnú basketbalovú akadémiu, kde trénuje malé deti a popritom navštevuje so svojím programom Take a Break (Daj si pauzu)  školy v USA.

Prednáša deťom a mládeži, ako sa treba poučiť na vlastných chybách, nájsť silu vstať aj po najtvrdšom páde a nikdy sa nevzdať.Florence Griffith Joynerová a Jackie Joyner Kerseeová

Florence-Griffith-Joyner1.jpg jackie1.jpg jackie2.jpg Švagriné, ktoré zmenili ženskú atletiku. Odrazu sa dalo pozerať aj na niečo iné, ako na športový výkon.

Obe totiž na každé preteky vyšli iba s dokonalým mejkapom a manikúrou. Flo-Jo, ako hovorili Florence, navyše milovala extravagantné dresy. Zároveň však aj vyhrávali, čo mohli. Florence v šprintoch a Jackie v sedemboji a skokoch do diaľky. 

  Skončili však úplne odlišne. Florence zomrela v roku 1998 ako 38-ročná pravdepodobne na následky dlhoročného užívania dopingu.

Jackie (na obr. vľavo s medajlami a vpravo v roku 2014) sa dodnes udržiava vo výbornej kondícii, má vlastnú nadáciu, ktorá pomáha atletickým talentom a angažuje sa v charite.


Hviezdy ČSSR...

jarmila1.jpg tatana1.png Bežeckým disciplínam v osemdesiatych rokoch kraľovali v Československu najmä ženy - Jarmila Kratochvílová a „večne druhá“ Taťána Kocembová.

Obe ostali športu verné dodnes a venujú sa deťom a mládeži. Jarmila vychovala napríklad dvojnásobnú majsterku sveta Lídu Formanovú. Dnes si užíva penziu a venuje sa dorastenkám.

Taťána sa volá Netoličková a je riaditeľkou Centra individuálnych športov v Ostrave. Jej dcéra Jana Slaninová sa na mamu nepodala len svojím výzorom. Je českou reprezentantkou v behu na 200 metrov.


...a NDR

marita1.jpg Kratochvílovej veľkou rivalkou bola marita2.jpg Marita Kochová z NDR. Jej rekord na 400m dodnes nikto neprekonal, podobne, ako Kratochvílovej rekord na 800 m.

Kochová je dnes jednou z mála bývalých špičkových športovkýň, ktoré sa živia niečím iným, ako športom.

Začala dokonca študovať medicínu, no v roku 1989 školu prerušila a presedlala na módu, v nemeckom Rostocku prevádzkuje dva butiky.Linford Christie, Maurice Greene, Michael Johnson, Merlene Otteyová

Linford Christie, ďalší steroidový hriešnik, olympijský víťaz na 100 metrov z Barcelony dnes trénuje nádejných britských športovcov.

Maurice Greene (100 a 200m) po skončení bežeckej kariéry začal spolupracovať s televíznou stanicou Eurosport.

Aj z Michaela Johnsona, bývalého skvelého šprintéra na 200 metrov je „novinár“ – v Daily Telegraph mal svoj stĺpček a pre BBC robieva televízneho komentátora.

No a behajúca „babička“ Merlene Otteyová tiež už zavesila tretry na klinec. Bežeckú kariéru odštartovala v roku 1979 a ukončila ako 52-ročná v roku 2012.Rodená Jamajčanka ostala žiť v Slovinsku, založila si spoločnosť venujúcu sa biomechanike a kineziológii.

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi