DOVERUN

Úplne prvý Forrest Gump prebehol USA ako 16-ročný. A túla sa doteraz

Úplne prvý Forrest Gump prebehol USA ako 16-ročný. A túla sa doteraz

 Najznámejší ultramaratónec na svete, filmový Forrest Gump, inšpiroval mnohých „bláznov“, aby prebehli tisíce kilometrov z jedného konca USA na druhý. Lenže aj jeho bežecký výkon sa dostal do románu vďaka skutočnému človeku. Forrestov vzor stále žije, túla sa po USA a bojuje s ťažkou chorobou. 

Úplne najviac najskorší „Forrest“

Ľudí, ktorí prešli peši krížom Ameriku, je mnoho, prvé zaznamenané výkony sa objavili už v 19. storočí. Ale prvý bežec, ktorý zdolal USA od pobrežia k pobrežiu, sa v dostupných materiáloch spomína až v roku 1982.

LouisMichaelFigueroa.jpg Volá sa Louis Michael Figueroa. Mal len 16 rokov, keď sa mu to podarilo. Z New Brunswicku do San Francisca prebehol za 60 dní. Dodnes je stále  najrýchlejším Forrestom.

Práve on je tým bežcom, ktorým sa inšpiroval autor knižného a filmového hrdinu Forresta Gumpa. Známa veta: „Keď som mal hlad, jedol som, keď som bol unavený, spal som a keď som potreboval ísť na záchod, išiel som,“ zaznela prvý raz práve z Figuerouových úst.

Svojim výkonom chcel podporiť kamarátovho brata, ktorý ako 10-ročný ochorel na rakovinu kostí. Odvtedy tento chlapík prešiel Amerikou tisíce kilometrov ešte dva razy – v roku 1996, aby poukázal na stigmatizáciu chorých na AIDS (tejto chorobe podľahol jeho brat). A to už bol chorý na leukémiu...

Napriek svojej ťažkej chorobe sa na pochod vydal aj tretí raz - v roku 2005, aby upozornil na sexuálne zneužívanie detí. Vedel veľmi dobre, čo takéto deti zažívajú, sám sa v detstve stal obeťou  úchylnej gazdinej...

Každý má nejaký dar a ten by mal využiť pre blaho ľudstva, " povedal  pre Columbia Basin Herald. „Mojím darom je, že moje nohy dokážu zvládnuť veľké vzdialenosti..."

Duševne chorý „Forrest“

Beh krížom cez USA sa na propagáciu rozhodol v roku 2013 využiť aj Chad Sigmon. Tridsiatnik, ktorému diagnostikovali duševnú poruchu (obsedantno – kompulzívnu poruchu) v 18. roku života. Trvalo mu veľmi dlho, kým sa so svojou diagnózou naučil žiť bez hanby.

Svojím behom od pobrežia k pobrežiu chcel docieliť, aby sa o duševných poruchách viac rozprávalo, ale najmä, aby sa ľudia prestali báť priznať sa k svojim duševným problémom a čo najskôr vyhľadali odbornú pomoc.

Posledný úspešný „Forrest“

Zatiaľ posledným Forrestom Gumpom, ktorý prebehol od pobrežia Tichého oceánu k pobrežiu Atlantiku (alebo naopak) je Barclay Oudersluys, ktorý ako 23-ročný vlani v auguste prebehol naprieč USA 5 120 km za 99 dní. Zvládol to o deň rýchlejšie, ako si predsavzal.

Vstával vždy o šiestej ráno, denne ubehol 50 až 55 km tempom okolo 5,6 min/km. Zodral šesť párov tenisiek. „Bolo to ťažké. Nemyslím si, že som bol úplne pripravený na taký dlhý a monotónny beh. To je prosto niečo, čo si nedokážete predstaviť, kým to neskúsite," povedal Oudersluys pre michiganské noviny The Ann Arbor News.

Počas cesty sa k nemu, podobne ako vo filme Forrest Gump, pripájali mnohí bežeckí nadšenci, aby ho podporili v jeho úsilí. Vyzbieral spolu okolo 11-tisíc dolárov, ktoré daroval organizácii bojujúcej proti chudobe.

Najčastejší „Forrestovia“ 

Medzi tými, čo sa rozhodli prebehnúť krížom Severnú Ameriku sa najčastejšie objavujú vojnoví veteráni. Úplným „exotom“ bol Bob Wieland, ktorý vo Vietname prišiel o obe nohy. „Prebehol“ preto USA na rukách – trvalo mu to vyše tri a pol roka.

Veteránmi z vojny sú aj Paul Borsuk (Afganistan) a Chris Malasig (Irak), ktorí svoj cca 4 500 km dlhý beh z pobrežia na pobrežie zvládli za štyri a pol mesiaca. Svoj cieľ dosiahli v júni 2015, vyzbierali na pomoc zraneným vojnovým veteránom okolo 3-tisíc dolárov.

Najstarší „Forrest“

ernie.jpg

Určite najstarším Forrestom je Ernie Andrus, ktorý momentálne (už tretí rok) "beží" zo San Diega v Kalifornii do Brunswicku na pobreží Atlantiku. Ernie má 92 rokov... Má za sebou zhruba dve tretiny cesty, presnejšie 2000 míľ a jeho priemerné tempo je 13,75min/km.

Ako inak, tiež je to vojnový veterán, ktorý zbiera peniaze. Jeho snom je vyzbierať toľko, aby to stačilo na prepravu starej vojnovej lode, na ktorej slúžil počas II. svetovej vojny,  späť do Normandie. Aby slúžila ako pamätník vylodenia spojeneckých vojsk v roku 1944.

Sú aj „Forrestky“

Zdolať behom niekoľkotisícovú „štreku“ naprieč USA láka aj ženy. Zatiaľ najmladšou, ktorá to dokázala v roku 2009, je Katie Visco. Mala vtedy 24 rokov. Svojim behom chcela motivovať ľudí, aby v sebe objavili vášeň pre niečo a odhodlali sa urobiť niečo preto, aby si splnili svoje sny.

Slovenský ultra „Forrest“

Všetkých však počtom odbehnutých kilometrov schoval do vrecka slovenský ultramaratónec Jozef Rajchl, ktorý prebehol v roku 2008 vyše 12-tisíc kilometrov z Devínskej Novej Vsi do Pekingu.

Trvalo mu to len päť mesiacov, počas ktorých schudol 13 kilogramov a zničil 19 párov tenisiek.


 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi