DOVERUN

Hviezdy slovenskej atletiky tenisky cez Vianoce nevyzúvajú

Hviezdy slovenskej atletiky tenisky cez Vianoce nevyzúvajú

Hoci sú Vianoce pre väčšinu špičkových slovenských športovcov jediným obdobím v roku, kedy majú viac voľna, tréning si neodpustia. Zato koláče a ostatné vianočné dobroty si niektorí z nich veľmi radi vychutnajú.  Pýtali sme sa siedmich majstrov svojho remesla:

 

Trénujete aj počas vianočných sviatkov alebo si ich radšej užívate doma?

Odopierate si vianočné dobroty alebo si ich viete patrične vychutnať?Matej Tóth, majster sveta v chôdzi na 50 km, strieborný na ME

matej_toth.png Trénujem každý deň, aj počas Vianoc. Aj keď tréning je skôr udržiavací, nič náročné a aj to nazývam, že „si idem zašportovať“, nie trénovať. Zaberie mi to tak hodinku denne a inak sa snažím venovať rodinke.


Už rok a pol nejem sladkosti ani pečivo, takže aj počas Vianoc sa budem snažiť túto diétu neporušiť. Keďže som si už na ten systém stravovania zvykol, tak to ani neberiem, že by som si odopieral - len namiesto medovníčkov si dám sušené ovocie alebo oriešky.


Jozef Repčík, slovenský rekordér v behu na 800 a 1000m, 7. na ME

jozef_repcik.jpg Vianočné sviatky sú pre mňa rovnaké, ako pre iných ľudí. Veľa z nich pracuje i na Štedrý deň a ja nie som výnimkou :-) Väčšinou mám však v tento deň len jednu fázu tréningu a tréner mi tento rok doprial úplne voľno na 25.12. Ostatné dni bez pohybu nemám, patrí to ku mne a ja sa priznám, že pri tom všetkom jedle sa idem rád prebehnúť :-)

Samozrejme, vychutnávam si i vianočné dobroty (koláčiky, vyprážaný kapor so šalátom) a všetko čo k tomu patrí, všetko sa snažím však s mierou. Ak to jeden deň veľmi preženiem, ostatné dni sa snažím svoje telo nezaťažovať a skôr siaham po tých zdravších jedlách. Moje telo mi však dá na každom tréningu pocítiť každé jedlo, ktoré bolo navyše...


Lucia Hrivnák Klocová, 4. na ME v behu na 800m, 6. na OH v behu na 1500m

lucia_klocova.png Aj počas sviatkov trénujem, len sú tie tréningy skôr voľnejšie a objemnejšie, aby som mala viac času na varenie, pečenie a medzi sviatkami aj na rodinu, keďže je toho času celý rok málo.


Ja si vždy doprajem, na čo mám chuť, ale s mierou. Tréningy sú šesť dní v týždni, takže každé jedno prejedenie sa by bolo na tréningu hneď cítiť a to kedykoľvek - nielen cez Vianoce. Akurát cez Vianoce je to u mňa najmä o vyprážanom kaprovi, bez ktorého si Vianoce neviem predstaviť, rovnako ako bez stromčeka.


Katarína Berešová, reprezentantka v maratóne, bývalá juniorská majsterka sveta v behu do vrchu

katka_beresova2.jpg U mňa je každá pretekárska sezóna rôzne dlhá, trvá v podstate stále od marca do decembra. Tento rok som mala posledné preteky 5.12.2015. Pauza je stále v decembri, nejaké dva týždne z celého roka. Na otázky by odpoveď asi nebola rovnaká každý rok. Počas tohtoročných vianočných sviatkov netrénujem naplno, ako počas sezóny. Je to pre mňa prechodné obdobie, nakoľko práve v decembri mám jedinú možnosť dlhšej regenerácie po sezóne.

Závisí to od toho, čo sa myslí pod pojmom vianočné dobroty. Vianočný kapor určite počas Vianoc nesmie chýbať. Koláčiky a podobné sladké dobroty ma až tak nelákajú. V rodine každý vie, že som športovec a ak ani neochutnám, mnohokrát to nebýva problém.


Richard Varga, štvornásobný majster sveta v akvatlone, 4. na ME v triatlone

richard_varga.jpg Počas sviatkov som najradšej v rodinnom kruhu, je to jediná príležitosť s blízkymi stráviť čas, ktorý počas roka nemám.  Samozrejme tréning má svoj priestor aj počas sviatkov, no toto je jediné obdobie, kde tréning je až na druhom mieste.Vianočné dobroty si vychutnávam, vôbec sa nesnažím obmedzovať, však od toho sú Vianoce, aby sme si užívali jedlo a spoločnosť plnými dúškami.


Jakub Valachovič, trojnásobný majster SR v behu na 3000m cez prekážky

kubo3.jpg Nemám rád zaužívané vianočné tradície, a tak si vymýšľam radšej svoje vlastné. Na Štedrý deň chodím doobeda ľahko klusať do prírody a potom si doprajem tradičný vianočný mrazivý kúpeľ v jazere. V minulosti sa to nieslo aj s rozbíjaním ľadu, tento rok by to malo byť v pohode :) Tradične tiež behávam 26. decembra v Kyjove na Štefanskom behu s mojou ekipou a na Silvestra zase v Senici. Popritom, pravda, trénujem, takže odpoveď je, počas sviatkov sa v mojom tréningovom procese nič zásadné nemení.

Dobroty si na Vianoce v žiadnom prípade neodopieram, naopak som schopný sa prejesť až do výčitiek svedomia. V ďalších dňoch to ale vďaka tréningom spálim a dobroty si vezme potom rodina so sebou na lyžovačku, takže mám vytúžený pokoj. Horšie to býva potom na Silvestra. Ach jaj.


Marek Nemčík, 61-násobný Ironman

nemcik.jpg Nepatrím k milovníkom sviatkov v novodobej verzii a tak dlhoročne ignorujem tieto orgie konzumu, nákupov, stresov a snažím sa zašiť, ako sa len dá. Dni sú krátke, počasie oničom, ľudia v zhone, takže si pohodu musím navodiť sám. Optimálne pohybom. Keďže preteková sezóna skončila v úvode decembra, bolo dosť času si oddýchnuť po tých 15-tich dlhých triatlonoch. Práve počas Vianoc rozbieham prípravu na novú sezónu. Je to skôr rozbiehanie sa, rozplávanie, nejaké posilňovanie, „blbnutie“ na MTB (ak to blato dovolí). Určite to nie je žiadna brutálna intenzita, skôr len opäť získavam pohybové návyky, ktoré som za dva týždne oddychu stratil. Učím sa pravidelnosti pohybu, zvykám si na určitý režim. Keďže nemám manželku ani iný životný doplnok, nik ma nečaká, obchádzajú ma aj všetky spoločenské koncoročné „mecheche“, môžem si teda „blbnúť“,  koľko len chcem. Keby len nebolo toľko blata...

Keďže 99% času trávim sám a potreba variť je obmedzená na zabezpečenie základných životných funkcií, žiadne gurmánske festivaly doma neusporiadavam :) Pred obchodom sotva zaparkujem a mne sa fakt nechce tmoliť pomedzi davy v supermarketoch... Preto ani moja „špajza“ práve nepraská vo švoch. Dokonca sa mi už asi dvakrát stalo že som 24.12. podvečer skončil na benzínke s bagetou a ľadovým čajom, lebo doma som mal len olivový olej a cesnak. A granulky pre Lenku (vlčiaka). Keďže nie som humenský Pohlreich, tak občas cez sviatky aj niečo zhodím :)

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi