DOVERUN

Namiesto tabletiek recept na pohyb. Česi majú veľký náskok

Namiesto tabletiek recept na pohyb. Česi majú veľký náskok

Roky bojuje za to, aby lekári namiesto tabletiek predpisovali ľuďom s civilizačnými chorobami pohyb. Vďaka nej má tento koncept v Čechách už celkom jasné kontúry. Vyštudovaná právnička, majsterka sveta vo fitness tímov, moderátorka Českej televízie a prezidentka Českej komory fitness Jana Havrdová.

Ste spoluzakladateľkou projektu Česko sa hýbe a zároveň presadzujete pohyb na predpis. Prečo?

Akademici v Čechách si stoja za číslami, že keby sa ľudia pravidelne hýbali, ušetrila by sa až tretina nákladov na zdravotnú starostlivosť. A to sú obrovské peniaze. Beriem to ako svoje životné poslanie rozhýbať našu populáciu.

V Čechách máte príspevok na prevenciu, ktorý poskytujú zdravotné poisťovne. To nestačí?

V praxi to znamená, že každý poistenec si môže raz za rok nechať od zdravotnej poisťovne preplatiť náklady na nejaký pohyb vo výške 500 až 1000 korún (25 až 50 eur). Čo je nič. Je to úplne zbytočné. To čo by sme potrebovali a na čom tu v Čechách intenzívne pracujeme, je, aby lekári aktívne posielali ľudí cvičiť.

Aká je vaša predstava?

Keď príde pacient k lekárovi, má napríklad 40 rokov, 10 kg nadváhy, začína mu stúpať cukor, je pod stresom a vedie sedavý spôsob života, tak namiesto toho, aby mu lekár predpísal hromadu liekov, nech mu radšej povie, že má v prvom rade zmeniť životný štýl, trochu schudnúť a dá mu kontakt na dobré fitko, skúseného trénera. A ten mu v spolupráci s lekárom nastaví správnu pohybovú aktivitu.

kettleball.jpg Takéto pokusy už v zahraničí boli a veľmi sa neujali.

Myslím si, že sa tak stalo kvôli chýbajúcej dôvere medzi lekárom a trénerom. My v Čechách tomuto chceme predísť a pracujeme od základu na tom, aby si tréneri dôveru doktorov získali.

Ako?

Musíme mať fitness profesionálov, trénerov, ktorí sú skúsení a vyškolení na prácu s človekom, ktorý má nejaké civilizačné ochorenie. Máme tu totiž mraky inštruktorov, ktorí sú skvelí, ale aj mraky takých, čo nespĺňajú základné požiadavky na trénerov, hoci zo zákona sú povinní mať riadnu kvalifikáciu. Toto musíme oddeliť.

Ako to chcete dokázať?

Po ôsmich rokoch sme teraz konečne vo fáze, keď máme hotový štandard do národnej sústavy kvalifikácií pre inštruktorov pohybových aktivít osôb s civilizačnými chorobami. Ten štandard je o dva stupne vyšší, ako majú bežní fitness tréneri. Písali ho osvietení lekári a je tesne pred schválením ministerstvom zdravotníctva. Akonáhle nám štandard schvália, rozbehneme prípravné kurzy a budeme mať prvých absolventov skúšky. Najskôr to budú jednotky ľudí, neskôr desiatky a ideálna predstava je, aby ich časom boli stovky a tisícky.

Čo potom?

Keď budeme mať vybudovanú sieť profesionálov v rámci fitness, potom povieme, páni doktori, poďte sa pozrieť, čo všetko títo tréneri vedia, poďte s nami spolupracovať.  A v momente, keď budeme mať za sebou takýto pilot a tvrdé dáta,  pôjdeme za zdravotnými poisťovňami.  

Čo od nich očakávate?

My sme pripravení pomôcť poisťovniam tak, že sa vďaka nášmu programu znížia náklady na zdravotnú starostlivosť a budeme zvedaví, ako sú poisťovne ochotné pomôcť nám. Ideálne by bolo, keby podporovali lekárov, čo budú posielať ľudí cvičiť. Teda nie, že pacient dostane peniaze, ale dostane ich ten lekár - aby bol motivovaný nezačínať liečbu hneď tabletkami, ale najskôr pohybom.

Ľudia budú oponovať, že na trénera nemajú peniaze.

Je to všetko možnosť voľby a uhla pohľadu. Veď aj ten, kto užíva tabletky, ich nemá zadarmo a musí si za liečbu doplácať.

Jana Havrdova_photo by Josef Adlt DSC_4095_edited.jpg Úskalí je viac, napríklad dostatočná kapacita športovísk a podobne...

Určite. Musí za tým stáť ministerstvo zdravotníctva, ale aj okresy, kraje, mestá, obce. Je to obrovský koláč a dlhá cesta pred nami.

Ste v kontakte s niekým, kto by podobnú aktivitu rozbehol na Slovensku?

Áno, sme a radi sa podelíme o naše skúsenosti. Zatiaľ je to u vás v úplných začiatkoch. Ale už fakt, že sa začínajú robiť prvé kroky, je dobrým znamením. A pozitívne je aj to, že sa o to zaujímate aj vy, ako zdravotná poisťovňa.


Foto: Hynek Mlynářík, Josef Adlt

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

SÚŤAŽ: Zabehni si stovku s Jánom Volkom

 Chcete si vyskúšať beh na 100 m s najrýchlejším Slovákom všetkých čias? Zapojte sa do našej súťaže, troch z vás zoberieme na nezabudnuteľné stretnutie s Jankom Volkom.

Staňte sa našimi fanúšikmi