DOVERUN

Peter Fabok: Večerný maratón v Bystrici je úplne iný zážitok

Peter Fabok: Večerný maratón v Bystrici je úplne iný zážitok

 Večerný maratón v Banskej Bystrici bežcom zachutil, v porovnaní s vlaňajškom sa počet zaregistrovaných v prvej vlne štartovného zvýšil až o tretinu. Aké vylepšenia čakajú na bežcov i divákov v tomto roku, hovorí jeden z organizátorov, Peter Fabok.

Chystáte druhý ročník vynoveného banskobystrického maratónu. Ako vlani prijali bežci jeho zmenený koncept? Teda večerný termín, krátke okruhy...

To, že sme po šiestich rokoch koncept zmenili na večerný a na júnový, prinieslo bežcom minimálne dve veľké pozitíva. Prvé je unikátnosť podujatia. Je to jediný večerný maratón široko ďaleko, minimálne teda v strednej Európe. Čiže ten zážitok je úplne iný. A druhé pozitívum je, že teraz je kalendár top podujatí na Slovensku viac vyvážený. Začiatkom apríla sa beží bratislavský maratón, potom sme v júni my, v auguste je ešte Rajec a v októbri sú Košice. V bežeckom kalendári to dáva maratóncom možnosť zabehnúť si viac pretekov.

Trať ostáva rovnaká ako vlani?

Áno. Vlani sme ju výrazne zrýchlili, teda do Bystrice sa dajú prísť robiť osobné rekordy. Ako jediní na Slovensku máme štart a cieľ na oficiálnom certifikovanom atletickom štadióne. Vrháme sa ešte do skvalitnenia kultúrneho programu a programu pre divákov, do skvalitnenia  traťového servisu, pridávame ďalšiu občerstvovaciu stanicu. A čo je hlavné, tak aj do skvalitnenia zdravotného zabezpečenia. 

A prvý raz majú u vás bežci poistení v Dôvere zľavu na štartovnom...

Áno, prvých tristo zaregistrovaných bežcov poistených v Dôvere má štartovné na maratón a polmaratón lacnejšie o 4 eurá.

Keď to porovnáte so starým konceptom, kedy sa aj v Bystrici behávalo doobeda, je väčší záujem o večerné preteky?

Ešte to nevieme takto vyhodnotiť. Pravdou je, že nám v porovnaní s vlaňajškom výrazne narástol počet zaregistrovaných bežcov s uhradeným štartovným už v prvej vlne – teda s najnižším štartovným. Vidíme, že naše večerné podujatie má veľký návratový potenciál.

BBmar2.jpg Po novom sa beží šesť 7 km okruhov, nie je to psychicky náročné?

My sme sa toho neobávali, trať je pekná, s kompletnou výlukou dopravy. Je tam čo vidieť, pekné pohľady na mesto, na kopce a hlavne sú tam diváci. Zaujímal nás názor vlaňajších účastníkov a zistili sme, že okruhovosť trate im nevadila.

A kvôli výluke dopravy ste si nepohnevali šoférov? Predsalen ste odstavili časť R1, teda hlavný ťah cez Bystricu...

My vieme, kde žijeme. Jeden z tých zámerov, keď sme menili trať, bol aj ten, aby sa verejnosť v meste a v širšom okolí stotožnila s naším maratónom pozitívne. Oproti starému konceptu, keď bolo odstavené celé mesto, sme to teraz vymysleli tak, aby sme zablokovali čo najmenej ľudí. Mali sme viac alternatív, ale táto bola najlepšia. A aj výluku na hlavnom ťahu sme vyriešili vtipnými obchádzkami.

Vlani ste rozdávali pretekárom po každom kole farebné gumičky, aby nezabudli, koľko ich ešte čaká. Budete to mať aj v tomto roku?

Áno, gumičky budú aj teraz. Sú trošku žiarivejšie ako vlani. A videli sme, že ich ľudia nosili ešte dlho po pretekoch. Taký ten dovolenkový a festivalový efekt, keď človek nosí náramok ešte pol roka na ruke. Stretlo sa to s veľmi pozitívnym ohlasom.

Okrem toho, čo ste tu už spomínali, prečo by si mali bežci vybrať zo štyroch najväčších slovenských maratónov práve ten váš?

Pretože je jedinečný. A nemusia si vybrať len maratón, máme polmaratón i unikátny polmaratón naboso – také neoficiálne majstrovstvá sveta. Máme štafetu 3x7 km, teda nemusia sa hľadať štyria, stačia traja a sedem je vždy väčšia výzva ako päť. Máme kategóriu pre rodiny s deťmi, máme majstrovstvá Slovenska v inlajnoch i v kolobežkách a máme 7 km trasu pre kolieska akéhokoľvek druhu, plus handbajky. Jeden z dôvodov, prečo sem prísť je, že máme disciplínu naozaj pre každého člena rodiny, dá sa tu stráviť krásny čas a ľudia sem nemusia prísť deň predtým, keďže štartujeme poobede.  

Staráte sa nejako špeciálne o čistotu trate kvôli bosobežcom? Budete zametať?

Nie je to potrebné. Je to mýtus. Je to pekné spestrenie programu, jeden z takých drobných unikátov. Tí, čo behajú naboso, propagujú aj iný - zdravotný rozmer športu. Lebo naše podujatie robíme pre každého, nielen pre tých, ktorí chcú pretekať. Každému sa snažíme vytvoriť také podmienky, aby si to u nás zamiloval a rád sa vracal.

  O ktorú disciplínu je najväčší záujem?

Najrýchlejšie rastúca kategória je polmaratón. A potom kolieskové disciplíny. Oni nemajú veľa možností, kde si zmerať sily. 

BBmar1.jpg

Prídu aj africkí bežci?

My od začiatku, teda už ôsmy rok, robíme podujatie najmä pre domácich bežcov. Tým, že máme prihlásených pretekárov zatiaľ zo 14 krajín, je naše podujatie medzinárodné, ale zameriavame sa na zážitkovosť a nie na rekordy.

Bude aj ohňostroj?

Pekná vizuálna bodka za celým podujatím určite bude.


Foto: Marathon Banská Bystrica

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

SÚŤAŽ: Zabehni si stovku s Jánom Volkom

 Chcete si vyskúšať beh na 100 m s najrýchlejším Slovákom všetkých čias? Zapojte sa do našej súťaže, troch z vás zoberieme na nezabudnuteľné stretnutie s Jankom Volkom.

Staňte sa našimi fanúšikmi