DOVERUN

Prieskum: Športovú preventívku bežci zanedbávajú. Riskujú priveľa

Prieskum: Športovú preventívku bežci zanedbávajú. Riskujú priveľa

Len jeden z dvadsiatich bežcov pravidelne necháva skontrolovať svoju telesnú schránku telovýchovnému lekárovi. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý robil Dôverun.sk medzi 231 hobby bežcami.

Na takejto preventívke bola aspoň raz len necelá tretina opýtaných. A len 12-ti uviedli, že ju absolvujú pravidelne raz za rok. Pritom vyše polovica opýtaných mesačne nabehá viac ako 100 km a až dve tretiny sa zúčastňujú pretekov na polmaratónskych až ultramaratónskych tratiach.

preventivky1.png

Ako dôvod najčastejšie uvádzajú vysokú cenu takejto preventívky, keďže si ju musia platiť sami. Ak by im na ňu prispela zdravotná poisťovňa, takmer všetci by na prehliadku šli.

Zákon však nedovoľuje zdravotným poisťovniam ani čiastočne uhrádzať dospelým športovcom telovýchovnú preventívnu prehliadku z verejného zdravotného poistenia. Napriek tomu, že môže zachrániť život. Športovcov, ktorým zlyhalo srdce počas fyzickej námahy, totiž pribúda. Tieto tragédie neobchádzajú ani Slovensko.

Dôvera sa snaží nájsť spôsob, ako športovcom s prehliadkou pomôcť.

preventivky3.png

Môže za to skryté ochorenie srdca, ktoré vie až na 97 % odhaliť práve telovýchovná preventívka so záťažovými testami. U športovcov nad 35 rokov je hlavnou príčinou srdcového zlyhania získané ochorenie koronárnych ciev. Preto nestačí absolvovať takúto preventívku len raz, mala by byť pravidelná. 

Šport dokázateľne predlžuje život aj ľuďom so srdcovým ochorením – pod dohľadom lekára a s primeranou intenzitou. Ak športujú bez lekárskej kontroly, je u nich vysoké riziko kolapsu, ale ak celkom prestanú športovať, umierajú ešte skôr, ako keby športovali bez kontroly.


Vývoj počtu amatérskych polmaratóncov a maratóncov na Slovensku

  • MMM Košice: nárast počtu účastníkov za posledných 14 rokov o 250%
  • ČSOB Bratislava Marathon: nárast počtu účastníkov za posledných 12 rokov o 1600 %
  • celkový odhadovaný počet polmaratóncov, maratóncov a ultra bežcov na Slovensku -  do 8 000


 

Zľavy na štartovné a iné výhody

SÚŤAŽ: Zabehni si stovku s Jánom Volkom

 Chcete si vyskúšať beh na 100 m s najrýchlejším Slovákom všetkých čias? Zapojte sa do našej súťaže, troch z vás zoberieme na nezabudnuteľné stretnutie s Jankom Volkom.

Staňte sa našimi fanúšikmi