DOVERUN

Kto sa smeje, beží rýchlejšie

Kto sa smeje, beží rýchlejšie

 Keď nebudeš vládať, začni sa usmievať, radí nejeden tréner svojim bežeckým zverencom. Rada, ktorá znie ako obyčajná povera, však už má svoj vedecký podklad. Úprimný úsmev bežcom naozaj pomáha podať lepší výkon.

Výsledky prvej vedeckej štúdie tohto druhu, ktoré jej autori  z Ulster University v Severnom Írsku zverejnili v časopise Psychology of Sport and Exercise ukazujú, že keď sa bežec usmieva, míňa o 2,8 % menej energie pri svojom výkone, než keď sa mračí a o 2,2 % menej energie, ako keď sa tvári "normálne". Už tento malý rozdiel stačí na to, aby na pretekoch podal viditeľne lepší bežecký výkon.

Keď sa bežec zameria na príjemné myšlienky a usmieva sa pri tom, menej vníma námahu. A to je preňho ďalšie plus, keďže na každom dobrom výkone sa výrazne podieľa i psychika. Znížené vnímanie námahy má pozitívny vplyv na vytrvalosť.

Ako na to prišli

Vedci sledovali 24 bežcov, ktorí bežali na páse 4-krát šesť minút. Počas každej šesťminútovky sa buď usmievali (úprimný "Duchenne" úsmev), mračili sa (imitovali svoj vlastný výraz tváre pri intenzívnom behu), pokúšali sa vedome uvoľniť ruky a hornú časť tela, alebo sa len normálne sústredili na svoj beh. Každý účastník mal dýchaciu masku na sledovanie množstva kyslíka, ktoré spotreboval počas behu. 

"Úsmev pomohol účastníkom výskumu relaxovať a znižovať svalové napätie bez toho, aby sa vedome snažili uvoľniť. Vieme, že bežci alebo cyklisti sa pohybujú ekonomicky vtedy, keď sú uvoľnení, takže toto sa nám zdá byť najpravdepodobnejším vysvetlením, " uviedol jeden z autorov štúdie Noel Brick pre The Irish Times.

Praktický návod

Pravidelné usmievanie sa počas tréningu alebo na pretekoch môže byť efektívnym spôsobom, ako relaxovať a znižovať pocity námahy počas behu. "Najlepšie je pravidelne sa usmievať  tak po dobu 30 sekúnd, raz alebo dvakrát za každú míľu. Je ťažké úsmev udržať dlhšie," dodal.

Oplatí sa to vyskúšať, napríklad keď zbadáte fotografa alebo fanúšikov pri trati.  A úplne najlepšie je bežať s partnerom, ktorý vás vie počas behu zabávať alebo aspoň občas na vašej tvári vyčarovať úprimný úsmev.

Môžete si však tento príjemný stav navodiť aj sami. Stačí si spomenúť  na krásne chvíle strávené so svojimi najbližšími alebo na nejaké vtipné situácie zo života. Jeden z eliud1.jpg účastníkov štúdie prezradil, že počas výskumu myslel na svoje vnúčatá a ich radosť pri rozbaľovaní vianočných darčekov. 

Aj Eliud behá vysmiaty

Úsmev na uvoľnenie využíva aj olympijský víťaz a čerstvý držiteľ svetového rekordu v maratóne Eliud Kipchoge. Rekord vylepšil o viac než minútu počas Berlínskeho maratónu 16. septembra 2018.

Ak vy na svojom výkone úsmev výraznejšie nepocítite, aspoň budete lepšie vyzerať na fotkách :)

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi