DOVERUN

O barlách prekonali sami seba, teraz ich nasledujú stovky ďalších

O barlách prekonali sami seba, teraz ich nasledujú stovky ďalších

Beh bol kedysi pre rezbára Dalibora Novotného bežnou súčasťou života, behával po horách, veľmi slušne zvládol aj Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. No potom ho o radosť z behania obralo vážne ochorenie chrbtice. Pohyb odvtedy zvláda len o barlách.

Jeho kamarát, básnik Ivan Šobáň, je naopak, kvôli detskej mozgovej obrne na barly odkázaný celý život. Napriek tomu títo dvaja húževnatí páni stoja za vznikom (nielen) bežeckého podujatia Barlatón. Spolu o barlách zvládli 13 km dlhú cestu z Liptovského Mikuláša do Liptovského Hrádku. Dnes je z Barlatónu už tradícia s účasťou niekoľko sto "pretekárov" - zdravých i hendikepovaných.

Ako to začalo

"Raz som sa po dlhšej dobe stretol s Ivanom a ako sme si tak cupkali o barlách, spomenul som si, že som kedysi behával, dokonca aj maratón. Povedal som mu len tak zo srandy, že my si ešte spolu zabeháme Barlatón. Potom keď sme sa zas stretli, tak som ho podpichoval, že kedy si ten Barlatón teda zabehneme. A Ivan sa tej myšlienky chytil a začal ho organizovať. Oslovil priateľov, známych aj mesto Liptovský Hrádok a začal trénovať," spomína na prvý Barlatón spred ôsmich rokov Dalibor Novotný.

Toho 18. septembra 2010 prišiel svojho kamaráta na štart len odprevadiť, vôbec si netrúfal absolvovať s ním celú trasu. "Chcel som ísť s Ivanom len kúsok, no nakoniec sme spolu došli až do cieľa," dodáva. Po tejto nečakanej tortúre mal týždeň svalovicu, pľuzgiere a zliezli mu aj dva nechty na nohách, no prevládal dobrý pocit a obdiv z Ivanovho športového aj organizačného výkonu.

barlaton_knl1.jpg "Krízu som nemal,  ja som si túto trasu dokonca aj s trénerom prešiel už predtým. Nemal som ani žiadne pľuzgiere či iné zranenia. Teraz s odstupom rokov si uvedomujem, akú krásnu a emotívnu tradíciu sme založili na Liptove. Veď rok čo rok sa úroveň Barlatónu zvyšuje. Bolo to prekonávanie tak trocha samého seba. Som na to hrdý," dopĺňa priateľa Ivan Šobáň.

Štartovné vracia do života

Na prvom ročníku boli s Daliborom len dvaja. Ďalších sa už zúčastnilo oveľa viac ľudí. "Aj samotný zámer bol už hlbší. Výťažok bol určený na špeciálny vozík pre chlapčeka, ktorému sa tak aspoň trocha zlepšili podmienky na život," dodáva.

Daliborova rodina nebola zo začiatku myšlienkou na taký pochod nadšená. "Rodina ma odhovárala, lebo som bol po ťažkej operácii miechy. Báli sa o mňa. Ale teraz sú s tým už zmierení, vedia, že to zvládam a fandia mi. Aj celej tej dobročinnej a charitatívnej myšlienke, ktorú dala akcii Komunitná nadácia Liptov. Je to o odstraňovaní bariér a budovaní spolupatričnosti so zdravotne postihnutými," vysvetľuje Dalo, ako ho familiárne volajú.

Ivana od Barlatónu nikto neodhováral. Tvrdí, že mal šťastie a natrafil na ľudí, ktorý mu od začiatku držali palce: "Či to bola pani Danka Žiaková, vtedajšia riaditeľka kultúrneho domu, alebo Igor Žiak, ktorý si so mnou tú trasu prešiel a bol mi akoby trénerom."

Otcovia Barlatónu žiaden špeciálny tréning nemajú, v kondícii ich udržiavajú rôzne aktivity v rámci ich možností. Nedávno sa napriek nepriaznivému počasiu vybrali na Chopok a  Ivanovi učaroval iný šport - preháňa sa na trojkolke. "Veľmi ma to baví. Myslím si, že šport
a umenie majú veľa spoločného.  Oboje dáva človeku radosť a silu ducha," uzatvára jeden z mužov, ktorí sa nenechali v živote zlomiť, ale hrajú s ním vyrovnanú partiu - Ivan Šobáň.

Pridajte sa

Barlatón pod svoje krídla prevzala Komunitná nadácia Liptov a urobila z neho podujatie pre zdravých i hendikepovaných. Trať z Mikuláša do Hrádku môžu účastníci zabehnúť, prejsť chôdzou alebo na vozíčku, či na bicykloch. Celé štartovné putuje na pomoc tomu, kto ju súrne potrebuje.

Vlani to bol 5-ročný chlapček Maťko Pončák s pľúcnou hypertenziou, ktorý ostal po operácii v bdelej kóme. Vďaka Barlatónu získal nový špeciálny kočík a jeho rodičia finančné prostriedky na Maťkovu liečbu a rehabilitáciu. V tomto roku Barlatón odštartuje 2. júna a opäť pomôže tam, kde je to potrebné. Registrovať sa dá na tejto stránke i na mieste štartu.


Foto: Vlado Škuta, knl

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi