DOVERUN

 Ľadové (pol)maratóny: Najdostupnejší je sibírsky Omsk

Ľadové (pol)maratóny: Najdostupnejší je sibírsky Omsk

Ochrankári  s puškami striehnuci na ľadové medvede,  beh cez pohyblivé ľadové polia alebo mínus 35°C. Zimné bežecké preteky majú naozaj osobitné čaro. Najbližší a cenovo najdostupnejší ľadový polmaratón sa už o dva týždne rozbehne v sibírskom Omsku.

Hovorí sa mu aj vianočný, keďže Rusi oslavujú Vianoce 6. januára a preteky sa konajú o deň neskôr. Aj keď na prvé počutie neznie tak exoticky, ako napríklad maratón na severnom, či južnom póle, tiež vie byť extrémny. Teplota v Omsku v januári klesá aj na - 39°C.

Predpoveď na 7.1.2018 je však priaznivá, nemalo by byť menej ako - 11°C. Štartovné je prijateľných 50 eur, čo je popri ostatných ľadových behoch naozaj zanedbateľná čiastka. Ubytovanie v trojhviezdičkovom hoteli vyjde na 25 eur na noc, teda stále fajn suma pre našinca.

omsk1.jpg Drahá je však doprava - najlacnejšiu spiatočnú letenku z Viedne do Omsku kúpite za 500 eur. Ak si myslíte, že vlak vás vyjde lacnejšie, ste na omyle. Priame spojenie medzi Bratislavou (Košicami) a Moskvou zrušili, cestovať treba s dvoma prestupmi cez Varšavu. A z Moskvy ešte Transsibírskou magistrálou do miesta konania pretekov.

Tento 10-dňový špás vás vlakom vyjde na 550 eur a to za predpokladu, že magistrálou sa odveziete vo vozňoch 3. triedy. Lietadlom to máte nielen o 50 € lacnejšie, ale aj o 5 dní kratšie. Keď pripočítame víza, pozvanie a poistenie, za polmaratón v Omsku dáte najmenej 700 eur.

Grónsko a póly

Druhý, ešte stále relatívne dostupný, extrém je Ice Marathon na polárnom kruhu v Grónsku (Kangerlussuaq). Najbližšie sa bude konať v októbri 2018. Stojí 1800 eur, ku ktorým treba pripočítať ešte cestu z domu do Kodane a späť.

Ak sa vám behanie po polárnom kruhu máli, môžete sa vybrať priamo na severný pól. Najskôr si zaplatíte cestu do Svalbardu, hlavného mesta Falklandských ostrovov (Nórsko).  Odtiaľ už budete mať zabezpečenú cestu na pól, ubytovanie i štartovné - pripravte si ďalších 15-tisíc eur. Preteky sa konajú 9.4.2018.

antarktida_marathon.jpg Maratón sa beháva aj blízko opačného pólu zemegule, v Antarktíde. Ten najbližší je naplánovaný na 13.12.2018. Ak si našetríte na cestu do Chile a späť, pridáte ešte ďalších 15-tisíc na cestu z Chile do Antarktídy, môžete sa zaregistrovať.

Okrem vynikajúcej finančnej kondície musíte však mať vo vynikajúcej kondícii aj zdravie a ešte k tomu musíte vedieť aj behať...


Orientačný itinerár cesty na sibírsky polmaratón:

  • vlak Bratislava  - Moskva: odchod 2.1. o 23:04 - príchod 4.1. o 11:45 - jednosmerný lístok cca 180 €
  • vlak Moskva - Omsk: odchod 4.1. o 13:50 - príchod 6.1. 11:45  - jednosmerný lístok 2.trieda 168 € (s jedným jedlom 180 €), 3.trieda 95 €
  • noc s raňajkami v 3* hoteli Turist 25 €
  • spiatočná letenka Viedeň 5.1. - Omsk 6.1. za  497 €
  • víza 35 €
  • pozvanie 30 €
  • štartovné 50 €
  • cestovné poistenie (jednorázové) - cca 10 € na deň


 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi