DOVERUN

Peniaze na behy sme mohli minúť na seba. Ale nechceli sme

Peniaze na behy sme mohli minúť na seba. Ale nechceli sme

Dôvera je jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku, ktorá už niekoľko rokov systematicky podporuje bežecké podujatia. Prečo, keď zdravotníctvu chýba každý cent? Vysvetľuje jej generálny riaditeľ Martin Kultan.

Koľko eur ročne dávate na podporu bežeckých podujatí?

Je to zhruba 50-tisíc eur priamych výdavkov a ďalšie tisíce vo forme materiálnej i nemateriálnej podpory. To sú napríklad ceny pre bežcov, ako sú kúpeľné pobyty, športové  hodinky, dresy, ale aj odborné poradenstvo či súťaž pre bežeckých začiatočníkov Z gauča na maratón. Tú dokonca robíme pre všetkých - aj pre poistencov Všeobecnej a Unionu.

Nemali by ste ich radšej dávať na zdravotnú starostlivosť?

Uhrádzame všetku - odkladnú aj neodkladnú starostlivosť, presne tak, ako nám to prikazuje zákon. A okrem toho na ňu dávame ešte aj tie peniaze, ktoré nám zákon dovoľuje použiť na vlastnú prevádzku. Cez náš grantový systém sme už našim poistencom rozdelili pol milióna eur na liečbu, rehabilitácie či zdravotné pomôcky, ktoré zdravotné poisťovne zo zákona nehradia. Aj behy podporujeme z týchto peňazí, ktoré sme pokojne mohli minúť na seba, no radšej sme ich dali našim poistencom.

Tak to by ste mohli dať na behy aj viac.

Chceli by sme, lebo beh vnímame ako veľmi účinnú prevenciu pred civilizačnými chorobami, ktoré postihujú čoraz viac ľudí. Tie so sebou nesú najmä príliš skoré a zbytočné úmrtia a zhoršenú kvalitu života chorých a ich rodín, ale sú aj veľmi vysokou finančnou záťažou na zdravotníctvo. Keby bolo viac ľudí, ktorí sa pravidelne hýbu a zdravo sa stravujú, mali by sme viac peňazí na liečbu ľudí, ktorí vznik svojho ochorenia nemohli ovplyvniť.

Dáte teda na behy viac peňazí?

Dáme vždy toľko, koľko nám dovolí rozpočet. Prioritou je vždy liečba už existujúcich ochorení. Náš rozpočet štát nikdy nezachráni finančnou injekciou.  Všetok ten nadštandard, ktorý poskytujeme našim poistencom, im môžeme dať len vďaka tomu, že vieme veľmi dobre hospodáriť, neživíme nejaké tety Anky, či čudných masérov a nemusíme plniť žiaden ozdravný plán.

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi