DOVERUN

Šport učí ľudí uspieť aj v bežnom živote

Šport učí ľudí uspieť aj v bežnom živote

Športovec má podľa telovýchovnej lekárky Aleny Urvayovej väčšiu šancu zvládnuť životné prekážky a výzvy, ako človek, ktorému šport nič nehovorí. Aj preto by rodičia mali svoje deti viesť k pohybu.

Aký šport je v detskom veku najvhodnejší?

U detí by sa mal predovšetkým podporovať všestranný rozvoj. Nie odmalička ich smerovať len k jednému typu pohybovej aktivity. Mentálna výchova začína až v jedenástich rokoch. Napríklad, keď dieťa rado behá, môžeme ho prihlásiť do atletického klubu, ale tam by sa nemalo sústrediť len na šprinty alebo dlhšie trate, ale aj na skoky, hody a podobne.

Niekde však už malé deti zameriavajú len na jeden typ pohybu.

Áno a nie je to dobré. Tréneri to robia preto, lebo sa obávajú prechodu detí do puberty. Tá ich dokáže rozhádzať. Puberta je naozaj zlomom, môže s deťmi zamávať zlým, ale aj dobrým smerom.

Prečo treba u detí voliť skôr všestrannosť?

Lebo človek v živote potrebuje byť aj vytrvalý aj rýchly aj obratný aj silný. Tieto štyri aspekty treba  vzájomne rozvíjať. Rovnomerne a harmonicky. Možno z dieťaťa  nebude svetový športovec, ale vyrastie z neho zdravý, výkonný človek pre život, pre stresy. Kto sa dnes nevie vyrovnať so zmenami, ten v živote neuspeje. Šport k tomu ľudí učí.

Ako?

Učí ich mať súpera čelom k čelu a dať zo seba všetko, aby vyhrali. Popasovať sa s problémom, nezľaknúť sa ho a neutiecť. Peniaze pokazili športovcov, ale nie zas natoľko, aby pokazili šport ako taký. Keď je človek dobre všestranne pripravený a potom si nájde to svoje a dá do toho všetko, je dobrý.

 

Zľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi