DOVERUN

Radí Marcel Matanin: Rozbieham sa do novej sezóny – ako začínam trénovať po zimnom odpočinku

Radí Marcel Matanin: Rozbieham sa do novej sezóny – ako začínam trénovať po zimnom odpočinku

 Máme tu začiatok roka a veľa z vás si dalo v zime trocha pauzu, aby ste si po sezóne oddýchli. A možno ste z tých, ktorí v zime nebehajú kvôli chladu a tme. Dni sa však konečne začali predlžovať, a tak určite už máte kopec energie a chuti opäť vybehnúť.

11-maratonec.jpg Napriek tomu začnite iba pozvoľna, s mierou tak, aby ste to hneď na začiatku neprehnali a nezranili sa. A aj keď  ste plní elánu, počítajte s tým, že začiatok celkom jednoduchý nebude. Po pár tréningoch však svalovica prejde a bude všetko v poriadku.

Prvé týždne by som odporučil začať voľnejšími behmi, aby ste organizmus naštartovali. Treba mať na pamäti, že ak ste dlhšie nič nerobili, svaly nie sú úplne pripravené na príliš rýchle behy. Ak začnete príliš rýchlo,  tak sa pokojne môže stať, že si niečo roztrhnete. V lepšom prípade sval len natiahnete, ale aj tým svoje snaženie ukončíte ešte skôr, ako ste začali.

Čiže až po prvých zahrievacích tréningoch, tým mám na mysli po dvoch až troch týždňoch, by som zaradil prvý rýchlejší tréning. Prípadne začnite tým, že po voľnom behu urobíte zopár roviniek. A keď už zaradíte intervaly do svojho tréningu, je dobré, aby ste aj úseky začali behať nie na sto percent, ale až po tom, ako na ne pripravíte svoj  organizmus. Samozrejme, nezabúdajte, že pred každým rýchlym tréningom je potrebné sa rozklusať a rozcvičiť, aby ste naň svoje svaly nachystali.

Takto to robím ja

Ja sa snažím v zime nabehať čo najviac voľných kilometrov, čiže trénujem svoju základnú vytrvalosť. Presne takto som začal aj túto zimu: voľné behy v decembri  a pomaly som do toho začal vsúvať zopár  tempových behov. Zatiaľ nič dlhé - tak do 10 km. Po Novom roku som už začal do tréningu dávať aj úseky, čím som si ho troška spestril, ale stále je tam ešte

  dosť vytrvalosti. Čiže cez víkend držím stále dlhý beh a to cez 25 km, ale vo voľnom tempe. Samozrejme, stále tu bude nejaký tempáč a určite úseky od 300 m až do 2 km.


 

Autor: Marcel Matanin

 Slovenský vytrvalostný bežec, tréner.

Účastník olympiády v Aténach v roku 2004, maratónec s osobným rekordom 2:17:23. Dnes predseda Atletického zväzu Bratislava, tréner a stále aktívny bežec.

Ďalšie články autoraZľavy na štartovné a iné výhody

Staňte sa našimi fanúšikmi